05.03.2021
PL EN
12.05.2020 aktualizacja 12.05.2020

Kraków/ Przedstawiciele UJ złożyli kwiaty przy grobowcach królów na Wawelu

Koronawirus w Polsce. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak (6P) i prorektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel (3P) składają kwiaty przed sarkofagiem królowej Jadwigi z okazji obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, 12 bm. w Katedrze na Wawelu w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski 12.005.2020 Koronawirus w Polsce. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak (6P) i prorektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel (3P) składają kwiaty przed sarkofagiem królowej Jadwigi z okazji obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, 12 bm. w Katedrze na Wawelu w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski 12.005.2020

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie złożyli we wtorek kwiaty przy grobowcach królów w katedrze wawelskiej. Uczcili w ten sposób 656. rocznicę powołania UJ. Tego samego dnia elektorzy drogą elektronicznego głosowania wybiorą 306. rektora uczelni.

12 maja przypada 656. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z tej okazji przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego złożyły kwiaty przed ołtarzem w katedrze wawelskiej i przy grobowcu króla Kazimierza Wielkiego oraz sarkofagach królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. To monarchowie, dzięki którym uczelnia powstała. Król Kazimierz powołał uniwersytet do życia, a w 1400 r. uczelnia została odnowiona przez króla Władysława II Jagiełłę, dzięki datkom z fundacji Jadwigi Andegaweńskiej. W uroczystościach na Wawelu uczestniczył także proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Tegoroczne świętowanie miało kameralny charakter z powodu zagrożenia epidemiologicznego wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Po uroczystościach na Wawelu kolegium elektorów ma wybrać - drogą zdalnego, zorganizowanego za pośrednictwem internetu, głosowania - nowego rektora UJ. Wynik głosowania uczelnia ma ogłosić po południu. Nowy rektor od września będzie pełnił funkcję i zastąpi na tym stanowisku prof. Wojciecha Nowaka, chirurga, który piastował urząd przez dwie kadencje w związku z czym nie mógł się ubiegać o reelekcję.

W dniu Święta UJ odbywa się też tradycyjnie uroczyste posiedzenie senatu uczelni, podczas którego uniwersytet honoruje osoby, których dorobek i wizja świata idą w parze z misją UJ. W tym roku wymogi bezpieczeństwa wynikające z obowiązujących ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych uniemożliwiają przeprowadzenie posiedzenia.

Uniwersytet Jagielloński został założony 12 maja 1364 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Był to drugi najstarszy, po uniwersytecie w Pradze, uniwersytet w tej części Europy i jeden z najstarszych na kontynencie. Początkowo, tak jak inne średniowieczne uniwersytety, funkcjonował jako „studium generale”. Na początku działały tu trzy wydziały: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Uczelnia funkcjonowała na wzór Uniwersytetu Bolońskiego. Przez wieki uczelnia określana była Akademią Krakowską. W 1817 r. zmieniono jej nazwę na Uniwersytet Jagielloński – by podkreślić wkład Jagiellonów w jej rozwój.

„Ich odwaga i wizja zaowocowały najstarszą świecką instytucją funkcjonującą w naszym kraju. Po 656 latach można stwierdzić, że spełniło się marzenie Kazimierza Wielkiego, który fundując uniwersytet chciał, aby w Krakowie powstała „nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone” – czytamy na stronie internetowej UJ.

W murach uczelni studiowali najwybitniejsi Polacy, m.in. Mikołaj Kopernik i Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wśród jej doktorów honoris causa są Norman Davies, Andrzej Wajda, Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki, XIV Dalajlama Tenzin Gjaco, ks. prof. Michał Heller, papież Jan Paweł II.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje ok. 35 tys. osób (w tym na kierunkach niestacjonarnych i zaocznych) na 16 wydziałach.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021