Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.05.2020 aktualizacja 14.05.2020

Podkarpackie/ Dzięki leśnikom więcej cisów w lasach regionu

Cis pospolity. PAP/Tytus Żmijewski 11.10.2019. Cis pospolity. PAP/Tytus Żmijewski 11.10.2019.

W lasach Podkarpacia rośnie aktualnie 70 tys. cisów. 90 proc. z nich wyhodowali i zasadzili leśnicy w kolejnych programach ochrony i restytucji tego gatunku – powiedział w środę rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że cisy bardzo trudno się odnawiają w warunkach naturalnych, a leśnicy od lat zauważali regres w młodym pokoleniu tego gatunku.

W związku z tym latach 2003 – 04 w Nadleśnictwie Dukla wdrożono program czynnej ochrony tego gatunku poprzez wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w rezerwatach: "Kretówki", "Igiełki", "Wadernik" i "Łysa Góra", a także poza rezerwatem w kompleksie leśnym Łysej Góry. Zebrano też wówczas 40 tys. nasion, które po zabiegu przygotowania do wysiewu, użyto do hodowli sadzonek.

W ramach zabezpieczenia przed zwierzyną w rezerwatach cisowych ogrodzono miejsca z odnowieniem naturalnym. Dodatkowo leśnicy wycięli drzewa i krzewy liściaste uniemożliwiające prawidłowy rozwój koron u dojrzałych cisów.

Kolejne działania już na skalę regionalną podjęto w 2006 roku. Przeprowadzona wtedy inwentaryzacja wykazała, że w 11 podkarpackich nadleśnictwach rośnie 5306 dojrzałych cisów, w tym 2869 na gruntach administrowanych przez Lasy Państwowe.

"Program rozpisany był na lata 2007-16. Głównymi jego celami były: poprawienie warunków świetlnych dla rozwoju starych cisów, zbiór nasion, hodowla sadzonek i założenie tzw. upraw pochodnych, a więc z sadzonek wyhodowanych z nasion pochodzących z wytypowanych drzew w rezerwatach" – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy z nadleśnictw Dukla i Kołaczyce zebrali wówczas z wytypowanych drzew w rezerwatach nasiona cisa. W marcu 2009 roku wysiano je w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Oleszyce; skiełkowało 64 tys. młodych cisów.

Zdecydowaną większość z nich posadzono w lasach nadleśnictw: Baligród, Brzozów i Kołaczyce. Poza tym wprowadzono cisa jako element odnowienia w lasach gospodarczych. W ramach tego projektu posadzono blisko 65 tys. młodych cisów.

"Porównując do liczby cisów z inwentaryzacji w 2006 roku zwiększyliśmy jego liczebność kilkunastokrotnie. W efekcie cis jest obecny w większości naszych nadleśnictw. Wrócił do lasów regionu i widać to już gołym okiem. A nasz program pomocy cisom jest kontynuowany i będzie trwał do roku 2030" – zauważył Marszałek.

Na Podkarpaciu najgrubszy cis rośnie w Łysej Górze w Beskidzie Niskim. "Ma ponad 170 cm obwodu w pierśnicy. Wraz z gruntem został kilkanaście lat temu wykupiony przez Nadleśnictwo Dukla z rąk prywatnych na rzecz Skarbu Państwa i uznany za pomnik przyrody"– mówił rzecznik.

Obecnie w regionie istnieje kilka, objętych ochroną, skupisk cisa. Są to rezerwaty: "Cisy w Serednicy" (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne), "Cisy na górze Jawor" i "Woronikówka" (Nadleśnictwo Baligród), "Kretówki" (Nadleśnictwo Kołaczyce), "Igiełki", "Łysa Góra" i "Wadernik" (Nadleśnictwo Dukla) oraz "Cisy w Malinówce" i "Cisy w Nowej Wsi" położone na gruntach prywatnych. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024