29.09.2020
PL EN
16.05.2020 aktualizacja 16.05.2020

Copernicus Festival online poświęcony pandemii COVID-19

Źródło: mat. pras. organizatorów Źródło: mat. pras. organizatorów

Tegoroczny festiwal naukowo-kulturalny Copernicus Festival odbędzie się w całości online. Jego motywem przewodnim jest „Czas”. W pierwszej, majowej odsłonie Festiwalu (19 - 24 maja) eksperci zajmą się nim w kontekście pandemii („Czas zarazy”), zaś we wrześniu - w bardziej ogólnej i poszerzonej perspektywie.

W wydarzeniach będzie można wziąć udział na kanale YouTube „Copernicus Center for Interdisciplinary Studies”. Festiwal organizują: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Tygodnik Powszechny.

Festiwal zostanie poświęcony koronawirusowi. Wśród prelegentów majowej edycji znajdzie się, jak co roku, ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog. Głos zabierze prof. n. med. Andrzej Matyja, chirurg ogólny i nauczyciel akademicki UJ. Udział w festiwalu weźmie psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro, kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyką psychiatrii zajmie się ponadto prof. Dominika Dudek, która w pracy naukowej zajmuje się m.in. zaburzeniami depresyjnymi i chorobą afektywną dwubiegunową. Ponadto gościem będzie dr Mateusz Hohol - kognitywista, laureat Nagrody Naukowej „Polityki”, który interesuje się przede wszystkim poznaniem matematycznym, czyli tym jak umysł tworzy, przyswaja i przetwarza struktury numeryczne i geometryczne.

Kwestie ekonomiczne poruszy prof. Jerzy Hausner, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i pracownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od strony medycznej na problem spojrzy farmakolog prof. Ryszard Gryglewski, były kierownik Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Festiwal Copernicus ma na celu popularyzację nauki, wyjaśnianie jej wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nauką a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020