Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
25.05.2020 aktualizacja 25.05.2020

Psy też przechodzą okres buntu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W okresie adolescencji psy – podobnie jak buntujące się nastolatki - stają się mniej posłuszne wobec właścicieli, zwłaszcza jeśli prezentują lękowy styl przywiązania – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biology Letters”.

Naukowcy z uniwersytetów w Newcastle, Nottingham i Edynburgu (W. Brytania) wykazali, że psy w wieku około 8 miesięcy (okres dojrzewania u czworonogów) reagują na komendy właścicieli rzadziej niż w wieku 5 miesięcy (okres szczenięcy). Zwierzęta zachowują się szczególnie opornie, jeśli łączy je z opiekunem więź pozbawiona poczucia bezpieczeństwa.

Początkowo badacze oceniali posłuszeństwo u 69 psów rasy labrador, golden retriever i ich krzyżówek. Sprawdzali, jak często słuchają one poleceń wydawanych przez właścicieli oraz obce osoby. Okazało się, że w okresie od 5 do 8 miesiąca psy wykazywały mniejsze posłuszeństwo wobec właścicieli, ale większe wobec obcych osób (np. trenerów).

W drugim badaniu specjaliści dawali właścicielom i trenerom 285 labradorów, golden retrieverów, owczarków niemieckich i ich krzyżówek do wypełnienia kwestionariusze dotyczące „predyspozycji do tresury” (trainability) u czworonogów. Opiekunowie stwierdzali, że ich podopieczni poddawali się tresurze w wieku 5 i 12 miesięcy chętniej niż w wieku 8 miesięcy. Trenerzy ponownie stwierdzali, że w wieku 8 miesięcy psy było łatwiej wytrenować niż wcześniej.

„Wielu specjalistów i właścicieli psów od dawna wiedziało lub podejrzewało, że zachowanie psa może stać się w okresie dojrzewania nieco trudniejsze. Jednak do tej pory nie było na to dowodów empirycznych. Wyniki naszego badania pokazują, że zmiany zachowania obserwowane u psów bardzo przypominają te obecne w relacji rodzice-dziecko” – mówi dr Naomi Harvey, współautorka przedsięwzięcia.

Badacze ustalili ponadto, że dla konfliktu właściciel-pies nie bez znaczenia jest jakość więzi pomiędzy nimi. Psy (zarówno samice, jak i samce) prezentujące lękowy styl przywiązania – charakteryzujący się dużą potrzebą zainteresowania ze strony opiekuna i lękowym zachowaniem podczas jego nieobecności - są w okresie adolescencji bardziej nieposłuszne. Natomiast suki z tym stylem przywiązania szybciej dojrzewają, co obserwuje się także u ludzkich dzieci płci żeńskiej.

Naukowcy radzą, by w tym trudnym dla czworonoga okresie nie karać go za nieposłuszeństwo i nie odsuwać od siebie emocjonalnie, bo może to tylko pogorszyć jego zachowanie. Trzeba czekać aż wszystko wróci do normy. Ta faza mija – pocieszają.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1098/rsbl.2020.0097. (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024