Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.05.2020 aktualizacja 24.05.2020

Politechnika Śląska skończyła 75 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Śląska – jedna z największych w Polsce uczelni technicznych – skończyła w niedzielę 75 lat. Kształcąca ponad 18 tys. studentów placówka jest jedną z dziesięciu w Polsce uczelni badawczych. Główne obchody jubileuszu odbędą się po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

"Z uwagi na epidemię musieliśmy zmienić wiele z naszych planów obchodów jubileuszu. Większość wydarzeń odbędzie się w późniejszym terminie, ale w niektórych możemy wspólnie uczestniczyć online" – poinformowała rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek, zapraszając na niedzielny jubileuszowy koncert w internecie. Wystąpią chór oraz działające na politechnice zespoły: muzyczny i taneczny.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Wypromowała dotąd ponad 200 tys. inżynierów. Powstała w 1945 r. jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska.

Dekret powołujący gliwicką politechnikę wydało 24 maja 1945 r. Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Uczelnia wzrastała, czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 75. rok istnienia jest dla uczelni okresem zmian wynikających z reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

"Rok akademicki 2019/2020 jest dla wszystkich szczególny, przełomowy. Nowa ustawa ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – znacząco zmienia naszą rzeczywistość i daje nowe szanse na rozwój" – ocenia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, przypominając, że politechnika została jedną z 10 w Polsce uczelni badawczych.

Obecnie w 15 jednostkach uczelni – 13 wydziałach i 2 instytutach – prowadzone jest ponad 50 kierunków studiów i ok. 200 specjalności obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej. Oprócz kierunków technicznych na politechnice można studiować m.in. analitykę biznesową, architekturę wnętrz, matematykę, socjologię, zarządzanie, zarządzanie projektami, lingwistykę stosowaną oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

Dziewięć wydziałów politechniki, Instytut Fizyki oraz Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją znajdują się w Gliwicach, dwa wydziały działają w Katowicach, a kolejne dwa w Zabrzu. Uczelnia oferuje studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie), II stopnia – magisterskie, kształcenie w szkole doktorskiej i studia podyplomowe. Studenci mogą też kształcić się w języku angielskim na jednym z 20 kierunków lub specjalności.

Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, a w rankingu dziennika "Rzeczpospolita" gliwicka uczelnia znalazła się na piątym miejscu w Polsce pod względem kształcenia przyszłych prezesów. Według tygodnika "Wprost" uczelnia jest na czwartym miejscu wśród placówek, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024