11.07.2020
PL EN
25.05.2020 aktualizacja 25.05.2020

14 projektów badawczych dot. COVID-19 sfinansuje UMK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sposób na sprawniejsze testowanie związków chemicznych do walki z SARS-CoV-2, badanie dot. tego, jak koronawirus wpłynie na polskie prawo i tego, jakie są czynniki chroniące stan psychiczny osób w zagrożeniu COVID-19 - to tematy związane z pandemią, które realizować będą naukowcy z UMK.

Ze środków, jakie uczelnia otrzymała w ramach programu Inicjatywa Doskonałości- Uczelnia Badawcza, zdecydowano się wygospodarować pieniądze na konkursy dla naukowców i wykładowców z UMK związane z tematyką epidemii (CRUSH i "COVID-19 - realizacja badań związanych w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz nauk o zdrowiu"). Dzięki temu Uniwersytet Mikołaja Kopernika sfinansuje 14 projektów badawczych poświęconych COVID-19.

Wśród badań, które zrealizują naukowcy z UMK, są m.in. prace dotyczące tego, jak epidemia COVID-19 wpłynie na polski system prawny. Prof. Zbigniew Witkowski, który poprowadzi te badania, zwraca uwagę, że wymaga to połączenia perspektywy różnych działów prawa. A są to m.in. prawo konstytucyjne, prawo administracyjne, prawo cywilne czy karne, ale i prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo ubezpieczeń społecznych oraz prawo medyczne.

Zespół dr Bibianny Bałaj z kolei zbada czynniki ryzyka i czynniki chroniące stan psychiczny osób w zagrożeniu COVID-19. Badacze zwracają uwagę, że zachowanie dystansu społecznego podczas pandemii może prowadzić do poważnych konsekwencji dla funkcjonowania poznawczego oraz emocjonalnego w krótkiej i długiej perspektywie czasowej. "Nasze badania mają na celu poznanie mechanizmów działania izolacji. Powyższe cele będą realizowane w badaniu on-line. Efektem będzie propozycja postępowania, opracowanie adekwatnych metod pomocowych: broszury psychoedukacyjnej oraz harmonogramu konsultacji psychologicznych" - opisuje kierownik projektu.

Prof. Wiesław Nowak z zespołem chce z kolei wzbogacić arsenał metod obliczeniowych do testowania potencjalnych środków zwalczających wirusy.

Dr Katarzyna Pepłowska i Marcin Smoczyński zbadają z kolei biurowość w czasach pandemii i przyspieszony rozwój informatyzacji działalności podmiotów administracji publicznej.

Innymi realizowanymi na UMK tematami badań będzie np. to, jak w czasie pandemii radzą sobie osoby z kondycjami wchodzącymi w skład spektrum autyzmu. Czy jak przebiegają procesy polityczne w warunkach epidemii - pozbawione kontaktu osobistego (Direct contact-free democracy)

Celem konkursu było wsparcie finansowe zespołów naukowych zgłaszających oryginalne pomysły badawcze w zakresie badań podstawowych lub aplikacyjnych z dziedziny nauk technicznych i ścisłych oraz nauk o życiu z potencjałem wdrożeniowym nad COVID-19.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020