Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
26.05.2020 aktualizacja 26.05.2020

Superkomputer wskazuje przyczynę wymarcia neandertalczyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Symulacja przy użyciu superkomputera wskazuje, że przyczyną wyginięcia neandertalczyków nie była zmiana klimatu, ale rywalizacja z naszymi przodkami – informują naukowcy na łamach pisma „Quaternary Science Review”.

Neandertalczycy byli naszymi bliskimi genetycznie, wymarłymi krewniakami. Zamieszkiwali Eurazję przez ok. 300 tys. lat. Wyginęli ok. 43-38 tys. lat temu, niej więcej w tym czasie, kiedy nasi przodkowie zaczęli zasiedlać Europę.

Naukowcy od wielu lat łamią sobie głowy nad przyczyną wyginięcia neandertalczyków. Z najnowszych badań wynika, że nasi prehistoryczni krewniacy nie wyginęli wskutek zmian klimatycznych. Symulacja przeprowadzona za pomocą superkomputera wskazuje, że najbardziej prawdopodobną przyczyną ich wyginięcia była rywalizacja z naszymi przodkami, którzy przybyli wówczas do Europy.

Naukowcy stworzyli matematyczny model, symulujący migracje zarówno neandertalczyków, jak i Homo sapiens, efekty ich kontaktów, rywalizacji i krzyżowania się, a także zmiany klimatu.

„W modelu komputerowym można włączyć lub wyłączyć poszczególne procesy, takie jak zmiany klimatyczne, krzyżowanie się czy rywalizację” - wyjaśnia Axel Timmermann z Institute for Basic Science w Daejeon w Korei Południowej. Naukowcy analizowali więc wpływ różnych czynników na kondycję populacji neandertalskiej w Eurazji.

Zdaniem badaczy, zgodnie z ich komputerowym modelem wyginięcie neandertalczyków staje się możliwe tylko wówczas, kiedy Homo sapiens zyskują nad istotną przewagę w rywalizacji o zasoby.

Więcej: https://www.ibs.re.kr/cop/bbs/BBSMSTR_000000000738/selectBoardArticle.do?nttId=18560&pageIndex=1&searchCnd=&searchWrd= (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024