Ministerstwo Edukacji i Nauki

12.06.2021
PL EN
27.05.2020 aktualizacja 27.05.2020

Lublin/ Prof. Zbigniew Pater nowym rektorem Politechniki Lubelskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Zbigniew Pater, obecny dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, został wybrany we wtorek nowym rektorem tej uczelni na lata 2020-2024. Zastąpi na tym stanowisku prof. Piotra Kacejkę.

Prof. Pater w uzyskał w pierwszej turze głosowania poparcie 94 spośród 96 elektorów. Był jedynym kandydatem. Wybory odbyły się w formie zdalnej za pomocą specjalnego systemu zapewniającego tajność głosowania – poinformowała rzeczniczka Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

Prof. Pater jest absolwentem Politechniki Lubelskiej, ukończył jej wydział mechaniczny w 1990 r., po studiach podjął na nim pracę. Obecnie kieruje Katedrą Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki tej uczelni, a od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Mechanicznego.

W latach 1996-1999 równolegle z pracą na uczelni był głównym konstruktorem w zakładach SIPMA w Lublinie, produkującym maszyny rolnicze. Zorganizował tam m.in. pracownię, w której wykonywane są analizy wytrzymałościowe, kinematyczne oraz dynamiczne maszyn i urządzeń.

Prof. Pater w pracy naukowej zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, głównie obróbki objętościowej. Jego zainteresowania obejmują m.in. zagadnienia związane z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali jak również zastosowaniem nowoczesnego aparatu matematycznego i wykorzystaniem metod komputerowych w analizie procesów. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021