Ministerstwo Edukacji i Nauki

30.07.2021
PL EN
04.06.2020 aktualizacja 05.06.2020

Dr Tarkowski: jestem zaskoczony i zaszczycony odznaczeniem od prezydenta Włoch

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

"Jestem zaskoczony i zaszczycony"- powiedział PAP biolog medyczny z Mediolanu Maciej Tarkowski, wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Pełną listę odznaczeń ogłosił Pałac Prezydencki.

Pracujący od 13 lat we Włoszech doktor Tarkowski jest w zespole badaczy z mediolańskiego szpitala Sacco oraz tamtejszego uniwersytetu, który pod koniec lutego wyizolował włoski szczep koronawirusa. Razem z nim prezydent Włoch odznaczy pozostałych członków zespołu badawczego. To Claudia Balotta, Gianguglielmo Zehender, Arianna Gabrieli, Annalisa Bergna, Alessia Lai.

W rozmowie z PAP w środę polski naukowiec podkreślił, że wiadomość o odznaczeniu była dla niego i dla jego kolegów zaskoczeniem, bo dowiedzieli się o tym od dziennikarzy i osób składających im gratulacje.

Maciej Tarkowski dodał, że jest szczególnie "usatysfakcjonowany i zaszczycony", gdyż odznaczenie przyznał mu prezydent Sergio Mattarella, którego bardzo ceni.

Zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń. Jak zaznaczył, być może termin zostanie przesunięty na czas, gdy będzie możliwa organizacja takiej uroczystości.

Gratulacje doktorowi Tarkowskiemu złożyła na Twitterze ambasada RP we Włoszech.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021