Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
04.06.2020 aktualizacja 04.06.2020

Gdynia/ W sobotę ponowne otwarcie Centrum Nauki Experyment

PAP/Piotr Polak 21.11.2015 PAP/Piotr Polak 21.11.2015

W sobotę otwarte zostanie ponownie Centrum Nauki Experyment w Gdyni, zamknięte w połowie marca z powodu epidemii koronawirusa. Centrum przyjmie ograniczoną liczbę gości. Przygotowano dla nich nowe stanowiska, w tym 12-metrową makietę rakiety suborbitalnej.

O planowanym na weekend ponownym otwarciu placówki poinformował w środę Jakub Łasek, specjalista ds. PR i marketingu Centrum Nauki Experyment.

Wyjaśnił, że – po sobotnim uruchomieniu Centrum – obowiązywać w nim będą pewne ograniczenia. W jednym momencie w placówce przebywać będzie mogło maksymalnie 350 osób, a goście proszeni będą o korzystanie z rozmieszczonych na wystawach stacji dezynfekujących.

Centrum zaleca też zakup biletów online – za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl. „Rekomendowane są także płatności bezgotówkowe przy kasach” – poinformował Łasek.

Wyjaśnił, że Centrum - po ponownym otwarciu - zaoferuje gościom kilka nowości, wśród których znajdzie się m.in. 12-metrowa makieta rakiety przeznaczonej do lotów suborbitalnych.

W działającym w Gdyni Centrum Nauki Experyment można oglądać pięć wystaw. Każda z nich w atrakcyjny, przystępny sposób przybliża różne dziedziny nauki.

Ekspozycja „Niewidoczne siły” pozwala zwiedzającym lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne, w tym poznać naturę dźwięku, istotę elektryczności, magnetyzmu czy różnego typu sił.

Z kolei wystawa „Akcja: człowiek” prezentuje tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Goście mogą tu m.in. przeprowadzić wirtualną operację czy sprawdzić, jak będą wyglądali za 30 lat.

Ekspozycja „Drzewo Życia” przybliża różne zjawiska przyrodnicze. Jak informują gospodarze, zwiedzający tą wystawę „na własnej skórze doświadczą trzęsienia ziemi, sprawdzą, jak widzą zwierzęta”, a także „staną do wirtualnego wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami”.

Wystawa „Hydroświat”, to z kolei zestaw stanowisk pokazujących m.in. jak działają śluzy, tamy czy śruby Archimedesa. Goście tej ekspozycji mogą m.in. sami stworzyć wir wodny.

„Kierunek zdrowie” to z kolei kilkanaście interaktywnych stanowisk przybliżających zwiedzającym codzienne zachowania szkodzące i sprzyjające kondycji człowieka. Częścią też ekspozycji jest m.in. symulator jazdy samochodem, dzięki któremu można sprawdzić m.in. jak wyglądają reakcje kierowcy pod wpływem alkoholu. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021