11.07.2020
PL EN
08.06.2020 aktualizacja 08.06.2020

Uczniowie z Poznania wygrali 46. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

Źródło: Materiały prasowe Źródło: Materiały prasowe

Odbieranie zdjęć z satelitów meteorologicznych własnym sprzętem, próba poszukiwań planet pozasłonecznych, czy pomiar odległości do Księżyca – to tematy prac laureatów ogólnopolskiego konkursu astronomiczno-astronautycznego dla młodzieży OMSA 2020. Finały konkursu odbyły się nietypowo, w trybie online, zamiast w grudziądzkim planetarium.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne (OMSA) odbyło się już po raz 46. Konkurs jest organizowany etapami, najpierw przebiegają eliminacje wojewódzkie, a na koniec finał w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła rozegranie finałowych zawodów w marcu, ale organizatorzy nie poddali się i przeprowadzili konkurs do końca, korzystając z narzędzi internetowych. Finał odbył się online 4-6 czerwca.

Konkurs polega na przygotowaniu przez młodzież własnych mini prac badawczych (pod opieką nauczyciela), a następnie zaprezentowanie wyników swoich dociekań przed jury i resztą uczestników. Do finału OMSA 2020 zakwalifikowano 23 referaty z 11 województw.

„Ogólnopolski finał konkursu odbył się całkowicie w zdalny sposób za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunikacji internetowej. Uczniowie przygotowali wystąpienia w formie prezentacji, do których nietypowo musieli nagrać swoje prelekcje i przesłać organizatorom. W tej formie zapoznało się z nimi jury. Również sesja pytań do uczestników odbywała się internetowo, w formie telekonferencji. Wszystkie prezentacje i przebieg zmagań można było śledzić na YouTube” - tłumaczy Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Ostatecznie nagrodzono autorów sześciu referatów oraz przyznano sześć wyróżnień. Jako nagrody otrzymali m.in. teleskopy i lornetki.

Laureatami konkursu została drużyna złożona z trzech uczniów. Karol Masztalerz, Mateusz Koza, Paweł Pleskaczyński z International School of Poznań, III LO w Poznaniu oraz XXXII LO w Poznaniu postanowili odebrać zdjęcia z satelitów meteorologicznych, samodzielnie konstruując potrzebny do tego sprzęt, wykorzystując tanie i łatwo dostępne materiały.

Miejsce drugie zdobył Kuba Niedziela z IV LO w Zielonej Górze, który próbował domowym sposobem poszukiwać planet pozasłonecznych, konstruując odpowiedni montaż i wykorzystując aparat fotograficzny (lustrzankę). Z kolei miejsce trzecie uzyskali Klara Świątek i Wiktor Dziwota z I LO w Bochni za własne pomiary odległości do Księżyca.

Konkurs uzyskał wsparcie od wielu instytucji i organizacji, wśród których znalazły się Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Grudziądzu, Fundacja Astronomii Polskiej, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Nicolaus Copernicus, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu, Ks. Daniel Szczepańczyk – Diecezja Pelplińska, Wydawnictwo Prószyński i Spółka, redakcja czasopisma "Urania – Postępy Astronomii”, redakcja Astronarium.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020