28.09.2020
PL EN
16.06.2020 aktualizacja 16.06.2020

Poznań/ XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych przełożony na 2021 r.

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

W sierpniu 2021 roku, a nie roku 2020 - jak pierwotnie planowano - odbędzie się w Poznaniu XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. Zmiana terminu spowodowana jest przez pandemię koronawirusa - poinformował współorganizator kongresu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbywa się od ponad stu lat. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Paryżu w 1900 roku. Odtąd kongresy odbywały się przeważnie co pięć lat. Polska była gospodarzem tylko raz, w 1933 r., kiedy to historycy spotkali się w Warszawie. Ostatni Kongres odbył się w 2015 roku w Jinan w Chinach. Wówczas na miejsce kolejnego spotkania wybrano Poznań.

Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy podjęli decyzję, że XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych rozpocznie się 22 sierpnia 2021 roku i potrwa 7 dni do 28 sierpnia. Pierwotnie planowano, że wydarzenie odbędzie się w sierpniu br. Centrum Kongresowe znajdować się będzie w CK Zamek, jednak historycy obradować będą także w Collegium Minus, Collegium Maius i Collegium Novum UAM, na terenie MTP, a komisje specjalistyczne w siedzibie Wydziału Historii UAM na Morasku.

Jak informuje UAM w komunikacie przesłanym PAP, kongresy historyków organizuje istniejący od 1926 roku Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS) w ścisłej współpracy z historykami z kraju-gospodarza. Polski Lokalny Komitet Organizacyjny został powołany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk.

W czasie kongresu w Poznaniu odbędzie się około 70 różnych paneli. Wśród nich najważniejsze będą całodniowe tzw. wielkie tematy (Major Themes). Ponadto planowanych jest 15 tzw. Joint Sessions, około 20 okrągłych stołów (Round Tables), a także około 30 sesji specjalistycznych. Ponadto odbędą się 2 sesje wieczorne.

Planowana jest również sesja posterowa dla doktorantów. Najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodą ICHS-Shandong University Young Historian Award ustanowioną na poprzednim Kongresie w Jinan.

Podczas Kongresu w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się tak zwane Research Forum. Jest to nowa inicjatywa Zarządu ICHS. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów.

Kongres będzie okazją do przyznania po raz trzeci International ICHS History Prize. Otrzymuje ją historyk, który wyróżnił się w dziedzinie historii dzięki swoim badaniom, publikacjom lub osiągnięciom dydaktycznym i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. Tradycyjnie Kongresowi towarzyszyć będzie również Międzynarodowa Wystawa Książki Historycznej.

Dodatkowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020