11.08.2020
PL EN
18.06.2020 aktualizacja 18.06.2020

Wynalazek naukowców z AGH służy Operze Krakowskiej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali specjalną barierę orkiestronu, miejsca przeznaczonego dla orkiestry w operze lub teatrze, która zapewnia lepszą słyszalność muzyki w sali oraz zwiększa komfort pracy muzyków. Wynalazek służy już Operze Krakowskiej.

Według przesłanego mediom w środę opisu, opatentowana już bariera orkiestronu podzielona jest na sekcje o szerokości ok. 120 cm, w których zamontowano panele refleksyjne w formie poziomych żaluzji. Odległości pomiędzy panelami oraz ich kąt pochylenia są regulowane. Przewidziano również możliwość automatycznego napędu tego mechanizmu, który w przyszłości umożliwi inteligentne sterowanie położeniem żaluzji. Dzięki zastosowaniu elementów regulowanych mechanicznie można dostosować parametry akustyczne bariery w zależności od rozmieszczenia muzyków w orkiestronie, rodzaju wykonywanej muzyki czy scenografii.

„Zastosowanie wynalazku jest szczególnie cennym osiągnięciem z uwagi na uzyskanie zmiany jakości odbioru muzyki poprzez naturalne odbicia dźwięku bez angażowania elektroakustycznego wspomagania. Modernizacja orkiestronu spowodowała poprawę akustycznej interakcji pomiędzy sceną, orkiestrą i widownią” – podkreśliła uczelnia w przesłanym komunikacie.

Proces wdrożenia innowacyjnej konstrukcji odbył się w sierpniu 2019 r. w ramach projektu „Modernizacja technologii sceny Opery Krakowskiej” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej w orkiestronie zastosowano m.in. systemy rozpraszające dźwięk, które były przedmiotem innych zgłoszeń patentowych naukowców z AGH.

Nad poprzednimi oraz najnowszą konstrukcją pracowała grupa pod kierownictwem dr. hab. inż. Tadeusza Kamisińskiego z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Współpraca zespołu badaczy z AGH z Operą Krakowską trwa od momentu rozpoczęcia budowy obiektu w 2007 r. Naukowcy z tej uczelni wykonują m.in. opinie i ekspertyzy akustyczne.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020