19.09.2020
PL EN
17.06.2020 aktualizacja 17.06.2020

A.Duda: Uniwersytet Morski w Gdyni niezwykle zasłużony dla polskiej gospodarki, nauki

Zaproszeni goście uroczystego posiedzenia Senatu podczas obchodów 100-lecia jubileuszu uczelni, 17 bm. Uczelnia świętuje 100-lecie założenia. Została otwarta - jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego. PAP/Adam Warżawa 17.06.2020 Zaproszeni goście uroczystego posiedzenia Senatu podczas obchodów 100-lecia jubileuszu uczelni, 17 bm. Uczelnia świętuje 100-lecie założenia. Została otwarta - jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego. PAP/Adam Warżawa 17.06.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni to jedna z najstarszych polskich wszechnic, niezwykle zasłużona dla polskiej gospodarki, nauki i renomy naszego kraju na arenie międzynarodowej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji obchodzonego w środę 100-lecia uczelni.

Wśród gości uroczystości, które miały miejsce w środę na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, znaleźli się m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz liczni parlamentarzyści i europarlamentarzyści, w tym Joachim Brudziński i Anna Fotyga.

W trakcie uroczystego rocznicowego posiedzenia Senatu tytuł doktora honoris causa uczelni odebrał kpt. ż. w. i były wiceminister transportu i gospodarki morskiej - Zbigniew Sulatycki.

Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. „Jest wymownym symbolem, że setną rocznicę utworzenia Szkoły Morskiej, która zapoczątkowała historię dzisiejszego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i szkolnictwa morskiego w naszym kraju, świętujemy niemal tuż po uroczystości stulecia zaślubin Polski z morzem” – napisał prezydent w liście, który odczytał minister Kwiatkowski.

„Nie mogło być lepszego miejsca dla polskiej uczelni morskiej, niż duma odrodzonej Rzeczypospolitej, nasza brama na morza i oceany świata – Gdynia” – napisał też Andrzej Duda. „Uniwersytet Morski w Gdyni, to jedna z najstarszych polskich wszechnic, niezwykle zasłużona dla polskiej gospodarki, nauki i renomy naszego kraju na arenie międzynarodowej” – dodał.

Duda pogratulował też Sulatyckiemu tytułu doktora honoris causa. Podkreślił w liście, że laureat jest „człowiekiem legendą, osobistością, która całe swoje życie związała z morzem”, „wybitnym działaczem państwowym i społecznym, świetnym publicystą, doświadczonym inżynierem”. „Czyni wytrwałe, skuteczne starania, aby gospodarka morska stanowiła jedną z podstaw ekonomicznej siły, pomyślnego rozwoju i wysokiej pozycji w świecie naszej ojczyzny” – dodał Duda.

„To wielkie wydarzenie w świetle całej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego, to wydarzenie milenijne, to również przecież stulecie administracji morskiej” – mówił z kolei Gróbarczyk „Chciałem złożyć hołd wszystkim tym, którzy zbudowali szkolnictwo morskie, którzy życie poświęcili dla tej nauki, którzy po prostu pracowali dla chwały, dla tak wysokiej pozycji Uniwersytetu Morskiego” – mówił minister.

Zwracając się do Sulatyckiego Gróbarczyk powiedział, że „udowodnił on swoją pracą i zaangażowaniem to, jak ważna jest praca dla gospodarki morskiej”. „Służył swoją wiedzą, swoim doświadczeniem ale i też niezwykłą intuicją w czasach, gdzie nie było wcale łatwo podejmować decyzje” – dodał minister.

Sasin odczytał list gratulacyjny skierowany przez premiera Mateusz Morawieckiego do Sulatyckiego. „To chwila, w której z całą mocą skupiają się lata Pana bezcennej pracy i godnego podziwu poświęcenia dla innych ludzi i dla Polski. Wyobrażam sobie, że ten niezwykły moment musi przypominać przybicie do portu, gdy spogląda się za siebie, by jeszcze ogarnąć wzrokiem kierunek, z którego cię przybyło” – napisał m.in. premier.

„Tworzy pan dziedzictwo, które wcześniej rozwijali bohaterowie Polski morskiej” – pisał też Morawiecki. „Dołącza Pan do grona wspaniałych mężów, dzięki którym cała historia Polski stanowi swoistą odyseję wolności i niepodległości. (…) Pojęcie służby rozwinął Pan i wzbogacił w sposób niezwykle szeroki i trudny do naśladowania, zarazem jednak nie ma wątpliwości, że wytycza Pan ścieżkę, którą podążać powinny kolejne pokolenia Polaków” – wskazał w liście premier.

Dziękując za przyznany tytuł, Sulatycki powiedział, że odbiera to odznaczenie jako „odznaczenie dla całej drużyny”. „Dla wszystkich, z którymi pracowałem i z którymi dalej pracuję. Ten wkład jest wspólny” - mówił, dodając, że „jest zwykłym człowiekiem, z wadami”.

Urodzony w 1933 r. Sulatycki jest absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (Wyższej Szkoły Morskiej). Pracował m.in. na statkach Polskich Linii Oceanicznych i w Porcie Gdynia. W latach 1991-93, w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.

Rektor Uniwersytetu prof. Janusz Zarębski zaznaczył w swoim wystąpieniu, że 100 rocznica powołania do życia Szkoły Morskiej, to jednocześnie obchody początków polskiego szkolnictwa morskiego. „Nasz Uniwersytet to największa i najstarsza uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie” – powiedział, dodając, że „w ciągu minionych 100 lat szkołę opuściło ponad 40 tysięcy absolwentów”. „100 lat to honor i powód do dumy, ale też zobowiązanie wobec studentów, pracowników, ale też całej społeczności i gospodarki morskiej” – powiedział Zarębski.

Przed uroczystym posiedzeniem Senatu, w środę rano na terenie uczelni wkopano „Kapsułę Czasu”. Znalazły się w niej współczesne papierowe zdjęcia budynków szkoły i związanych z uczelnią osób oraz listy, które przedstawiciele środowiska akademickiego napisali do potencjalnych czytelników - osób, które otworzą kapsułę za sto lat.

Na popołudnie zaplanowano odsłonięcie nowej nazwy przystanku SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski (dotąd w nazwie znajdował się tylko pierwszy człon).

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni nauka prowadzona jest na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Oferują one studia na 42 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kiscka

aks/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020