Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
24.06.2020 aktualizacja 24.06.2020

Politechnika Gdańska rozpoczyna udział w ważnym międzynarodowym projekcie

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Nowe technologie potrzebne do dalszego rozwoju sieci 5G mają powstać w ramach projektu BEYOND5, do którego przystąpiła Politechnika Gdańska. W programie bierze udział 36 partnerów z Unii Europejskiej i spoza niej.

BEYOND5 to pionierski projekt, w którym mają powstać nowe rozwiązania pomocne w dalszym rozwijaniu nowoczesnych systemów komunikacji znanych jako technologia 5G.

Przede wszystkim, planowane prace przyczynią się do szerszego zastosowania wysokoskalowej integracji układów scalonych.

To z kolei umożliwi zmniejszenie zużycia energii, poprawi niezawodność nowych urządzeń, zwiększy ich konkurencyjność i ograniczy oddziaływanie na środowisko - przekonują eksperci PG w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

„W projekcie realizować będziemy zaawansowane systemy antenowe umożliwiające dynamiczną adaptację systemów bezprzewodowych 5G do warunków środowiska, w którym pracują, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji o zwiększonej odporności na zakłócenia radiowe” - wyjaśnia prof. Krzysztof Nyka, kierownik projektu po stronie PG.

BEYOND5 to skrót od Building the fully European supplY chain on RFSOI, enabling New RF Domains for Sensing, Communication. W projekcie weźmie udział 36 placówek badawczych z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Izraela. Całkowity budżet to 97 mln euro.

Politechnika Gdańska oferuje przede wszystkim możliwości Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji w zakresie fal milimetrowych. Obok potencjału naukowego, na udział w programie pozwoliło powołanie przez dziekana WETI koncepcji laboratorium FutureLab. Laboratorium to umieściło Politechnikę Gdańską w pierwszej lidze europejskich instytucji rozwijających technologie 5G, wykorzystujące częstotliwości powyżej 30 GHz.

Więcej informacji tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021