04.12.2020
PL EN
30.06.2020 aktualizacja 30.06.2020

Autopsje potwierdzają zmiany w organach zmarłych na Covid-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pierwsze autopsje hiszpańskich pacjentów zmarłych na Covid-19 potwierdzają, że choroba ta wywołuje poważne zmiany w organizmach osób zakażonych koronawirusem.

Covid-19 doprowadził do znaczących zniszczeń w płucach zainfekowanych osób. Dowidzą tego wnioski z analiz prowadzonych przez hiszpańskich patomorfologów, opublikowane przez portal “Redaccion Medica”.

Zmiany w związku z zakażeniem koronawirusem nastąpiły też w obrębie układu krwionośnego - szczególnie w śródbłonku, czyli wyściółce naczyń krwionośnych i limfatycznych. “Nowy wirus infekował komórki śródbłonka i wnikał do nich” - opowiada członek ekipy badawczej, dr Federico Rojo.

Członek zespołu prowadzącego badania w ramach projektu Fundacji Jimenez Diaz wyjaśnił, że poprzez śródbłonek koronawirus wywołał u badanych zmarłych pacjentów poważne szkody w strukturze naczyń krwionośnych.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania, wykorzystując metodę obrazowania za pomocą mikroskopii elektronowej. "Posłuży ona do identyfikacji tych miejsc w komórkach śródbłonka, gdzie umiejscawiają się cząsteczki koronawirusa" - dodał Diaz.

Badacz odnotował również, że w organizmach pacjentów zmarłych na Covid-19 występowały często skrajne reakcje immunologiczne. Dodał, że jego zespół zamierza w najbliższym czasie zbadać zachowanie limfocytów w wyściółce naczyń limfatycznych.

Rojo wyjaśnił, że zespół prowadzący badania powinien niebawem nawiązać współpracę z trzema dużymi ośrodkami naukowymi z Hiszpanii, by pogłębić badania dotyczące autopsji zmarłych na Covid-19 pacjentów. (PAP)

zat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020