Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
26.06.2020 aktualizacja 26.06.2020

Dziewięć nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Socjotechnika i oddziaływanie społeczne, prawo internetu i studia pisarskie drugiego stopnia znalazły się wśród dziewięciu nowych kierunków studiów stacjonarnych przygotowanych przez Uniwersytet Szczeciński na rok akademicki 2020/2021. Rekrutacja rozpocznie się 1 lipca.

Trzy nowe kierunki przygotował Wydział Prawa i Administracji. To prawo służb mundurowych, prawo medyczne (będą to studia drugiego stopnia) oraz prawo internetu i ochrony informacji.

Jak powiedziała dziennikarzom w czwartek dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US, ten ostatni kierunek przeznaczony jest zarówno dla osób młodych, jak i dla pracujących. Studia będą poświęcone "wszelkiej aktywności w internecie".

"Dotyczy to przede wszystkim zawierania umów, dokonywania czynności handlowych, ale będziemy się również zajmować +czarną stroną+ internetu – będziemy mówić o zachowaniach nieuczciwych i przestępczości, która swoje źródło znajduje w internecie" – wyjaśniła Flaga-Gieruszyńska. Dodała, że studenci będą uczyli się także legalnych sposobów pozyskiwania informacji.

Dwa nowe kierunki przygotował Instytut Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych. Jeden z nich, socjotechnika i oddziaływanie społeczne, powstał po konsultacjach z pracodawcami i studentami – poinformował dyrektor instytutu dr hab. Maciej Kowalewski prof. US.

"Pracodawcy z prywatnego sektora zgłaszali nam zapotrzebowanie na specjalistów, którzy byliby w stanie projektować współpracę z otoczeniem, pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów" – wskazał. Studenci, jak dodał, prosili o przygotowanie kierunku, który "pozwoli im rozpoznać, kiedy ktoś nimi manipuluje, stosuje fałszywy przekaz, usiłuje za pomocą fake newsów kształtować rzeczywistość".

Social sciences to natomiast kierunek anglojęzyczny – zarówno dla studentów polskich, jak i zagranicznych - w którym będą uczestniczyć naukowcy z różnych dyscyplin: psychologii, socjologii, nauk politycznych czy ekonomii; ma dać wiedzę interdyscyplinarną.

Drugi stopień studiów pisarskich uruchomi natomiast Wydział Humanistyczny.

"Studia te dostarczą pogłębionej wiedzy z zakresu nie tylko literatury, literatury współczesnej, ale także krytyki literackiej, wyposażą naszych absolwentów w umiejętności pogłębionej analizy i interpretacji, wartościowania różnych tekstów literackich i paraliterackich" – powiedział dziekan Wydziału Humanistycznego dr hab. Tomasz Szutkowski, prof. US. Dodał, że studia odbywają się w trybie popołudniowym, dostępne są więc dla osób pracujących.

Uniwersytet Szczeciński będzie prowadzić rekrutację na 78 kierunków. Na studiach stacjonarnych będzie ponad 8 tys. miejsc, a na niestacjonarnych – ponad 3 tys. Uczelnia przygotowała też 50 miejsc w Szkole Doktorskiej.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ wj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024