15.08.2020
PL EN
26.06.2020 aktualizacja 26.06.2020

Prof. Arkadiusz Wójs rektorem Politechniki Wrocławskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, został w czwartek wybrany przez Kolegium Elektorów na rektora tej uczelni. Prof. Wójs zastąpi na tym stanowisku prof. Cezarego Madryasa.

Wybory nowego rektora Politechnik Wrocławskiej pierwotnie miały odbyć się w pod koniec kwietnia, ale ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zostały przesunięte na 25 czerwca. Po raz pierwszy w historii uczelni przeprowadzono je zdalnie.

„Prof. Arkadiusz Wójs został wybrany już w pierwszym głosowaniu, w którym uzyskał 88 na 120 możliwych głosów” - poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechnik Wrocławskiej. Rektor elekt rywalizował z czterema innymi kandydatami.

Podczas debaty kandydatów na rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Wójs podkreślał, że Politechnika Wrocławska ma potencjał i dość determinacji, optymizmu i pomysłów, aby w ciągu kilku lat zbudować uczelnię otwartą, nowoczesną i rywalizującą z najlepszymi ośrodkami.

Nowy rektor podkreślał konieczność wspólnej pracy nad napisaniem nowego statutu i strategii uczelni. Należy przywrócić rangę senatowi, podnieść pozycję wydziałów, określić kompetencje katedr i wyznaczyć zadania radom dyscyplin – podkreślał rektor elekt.

Prof. Wójs postulował też przywrócenie „kolegialności i demokracji” na uczelni. „Zadbajmy o wolność akademicką, która jest podstawą wszelkiej twórczości, zwłaszcza naukowej. Odbudowanie rangi uczelni i naprawa wewnętrznych relacji, to jest skok w kilku obszarach, ale jest to zadanie realne” – powiedział podczas debaty.

Rektor elekt ma 49 lat. Od studiów związany jest Politechniką Wrocławską, choć pracował też na kilku zagranicznych uczelniach.

W 1995 r. ukończył studia magisterskie z fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr. Dwa lata później obronił doktorat z fizyki w Instytucie Fizyki PWr. W 2002 r. uzyskał habilitację. W 2009 r., w wieku 38 lat, otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od 2017 r. jest członkiem Academia Europaea, a od 2019 r. członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Obecnie prof. Arkadiusz Wójs jest dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, kierownikiem Katedry Fizyki Teoretycznej, przewodniczącym Rady Dyscypliny i Komisji ds. Stopni Naukowych w dyscyplinie Nauki Fizyczne, senatorem i wiceprzewodniczącym Komisji Senackiej ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką. Ponadto przewodniczy Interdyscyplinarnemu Seminarium Naukowemu (wcześniej przewodniczył Seminarium Fizyki) i działa w Zarządzie Stowarzyszenia Absolwentów.

Prof. Wójs obejmie stanowisko rektora 1 września.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020