15.08.2020
PL EN
26.06.2020 aktualizacja 26.06.2020

Kalisz/ Prof. Andrzej Wojtyła rektorem PWSZ na kolejną kadencję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dotychczasowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła będzie sprawował tę funkcję przez kolejną kadencję.

Głosowanie w kaliskiej PWSZ odbyło się w czwartek. Dotychczasowy rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła, nie miał kontrkandydata. Uzyskał 23 głosy poparcia spośród 25 głosów elektorskich.

Dziękując pracownikom, elektorom i studentom po ogłoszeniu wyników rektor Wojtyła podkreślił, że rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej będzie on tylko nieco ponad dwa miesiące. „Moja radość jest ogromna, ponieważ 1 września zostanę pierwszym w historii rektorem Akademii Kaliskiej. Nasza uczelnia zostanie przekształcona, zatem elektorzy wybierali dzisiaj nie tylko rektora PWSZ, ale przede wszystkim rektora Akademii Kaliskiej” – podkreślił Andrzej Wojtyła.

O przekształceniu uczelni od września 2020 roku zdecydował minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Kaliska uczelnia jest jedyną w Polsce państwową wyższą szkołą zawodową, która ma prawo nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach: nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne i doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. "Jednak nie mogła korzystać z tych uprawnień, ponieważ zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym takie uprwnienia przysługują tylko ośrodkom akademickim i uniwersyteckim" - wyjaśnił PAP rzcznik prasowy kaliskiej PWSZ Jakub Banasiak.

Jak dodał, dopiero przekształcenie PWSZ w Akademię Kaliską spowoduje, że znikną przeszkody formalne w nadawaniu stopnia doktora.

Dzięki przekształceniu PWSZ studenci marzący o karierze naukowej będą mogli kontynuować studia i prowadzić badania w Kaliszu. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020