04.12.2020
PL EN
26.06.2020 aktualizacja 26.06.2020

Na UW bezpłatne badania dla pracowników i doktorantów na obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego mogą wykonać bezpłatne badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Testowanie będzie trwało od 29 czerwca do 28 sierpnia - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Możliwość taką zapowiedział już w połowie czerwca w komunikacie skierowanym do społeczności uczelni rektor UW prof. Marcin Pałys. W środę UW podpisało umowę z firmą Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych, która przeprowadzi badanie przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

"Mając świadomość, jak ważną rolę w ograniczaniu ryzyka zakażeń mają badania na obecność przeciwciał koronawirusa, podjęliśmy starania w celu umożliwienia przeprowadzenia takich testów wśród społeczności Uniwersytetu. Wkrótce członkowie naszej akademickiej wspólnoty będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom na obecność przeciwciał (w klasach IgM oraz IgG) przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2" – powiedział prof. Marcin Pałys, cytowany w informacji przesłanej PAP.

Z informacji wynika, że badania będą wykonywane w dwóch klasach: IgM oraz IgG, metodą, która ma gwarantować ponad 98,5 proc. poprawności wyników.

"W odróżnieniu od szybkich testów +kasetkowych+ badanie w laboratorium charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, i jest jedynym rekomendowanym badaniem serologicznym" – dodała współzałożycielka Warsaw Genomics, dr hab. n. med. Anna Wójcicka.

Uczelnia wyjaśnia, że badanie przeciwciał w klasie IgG powinno dać odpowiedź, czy osoba chorowała na COVID-19, a tym samym - czy nabyła odporność. Obecność przeciwciał chroni od zakażenia, nie wiadomo jednak, przez jak długi czas.

Badanie przeciwciał IgM służy do identyfikacji osób, które zetknęły się z wirusem nie krócej, niż w trakcie ostatnich 2-3 tygodni przed pobraniem surowicy. Jeśli w krwi wystąpią przeciwciała IgM - istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent jest zarażony koronawirusem i może zarażać innych. W komunikacie podkreślono, że badanie przeciwciał nie służy do diagnostyki aktywnego zakażenia.

"Dla bezpieczeństwa pracowników UW bardzo ważne jest, aby do punktu pobrań nie zgłaszały się osoby z objawami infekcji lub po kontakcie z osobą zakażoną" – dodała dyrektor usług medycznych Warsaw Genomics, lek. Małgorzata Kiljańska.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.uw.edu.pl/bezplatne-testy-na-koronawirusa/ (PAP)

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020