19.09.2020
PL EN
26.06.2020 aktualizacja 26.06.2020

Śląskie/ Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki także na zajęcia zdalne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dofinansowanie także zdalnych zajęć, prowadzonych przez wybitnych naukowców dla studentów uczelni z centralnej części woj. śląskiego, umożliwiono w Metropolitalnym Funduszu Wspierania Nauki. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) chce dzięki Funduszowi uatrakcyjniać studia w regionie.

GZM zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Uchwałę w sprawie uruchomienia programu Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki i przeznaczenia na jego realizację w latach 2019-2022 8 mln zł zgromadzenie metropolii przyjęło we wrześniu 2019 r. Nabór do programu ruszył pod koniec ub. roku.

Zgodnie z ideą przedsięwzięcia, blisko 120 tys. studentów kształcących się w 28 uczelniach wyższych działających na terenie GZM ma zyskać możliwość udziału w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców wykładających na co dzień w dwudziestce najlepszych uczelni na świecie.

Metropolia dzięki funduszowi zapewni pokrycie do 99 proc. kosztów związanych z wynagrodzeniem zapraszanych naukowców. Nabór do Funduszu ma charakter ciągły – uczelnie mogą wnioskować o dofinansowanie w dowolnym momencie roku. Przez trzy lata będą mogły otrzymać łącznie 8 mln zł: po 3 mln zł w 2020 r. i 2022 r. i 2 mln zł w 2021 r.

W piątek biuro prasowe GZM poinformowało o zmianie regulaminu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, dostosowującej go do obecnych warunków.

"Wprowadziliśmy możliwość organizacji zajęć zdalnych lub mieszanych (zdalne plus stacjonarne), zaproponowaliśmy szerszy wachlarz aktywności (wykłady, sympozja, debaty etc.), złagodziliśmy kryteria rankingowe (przy czym nadal obowiązuje zasada, że dany naukowiec musi się wywodzić z uczelni reprezentującej pierwszą 20. w światowych rankingach)" – wymienili przedstawiciele GZM.

Nadal, składając wniosek o przyznanie dotacji, uczelnie powinny przedstawić CV zapraszanego naukowca, jego wstępną zgodę do wzięcia udziału w planowanym projekcie, jego dorobek naukowy oraz zaprezentować opis i zakres planowanej współpracy.

Fundusz ma realizować jedno z założeń "Programu działań strategicznych GZM do roku 2022", przyjętego wiosną ub. roku krótkookresowego dokumentu strategicznego wskazującego jej najważniejsze cele na ponad trzy najbliższe lata. Chodzi o wsparcie potencjału naukowego i edukacyjnego GZM jako remedium na jej opuszczanie przez młodych ludzi.

Wdrażane rozwiązanie to tzw. fundusz noblowski – program zachęcający młodych ludzi do studiowania i związania się z GZM dzięki tworzeniu tam atrakcyjnych warunków studiowania.

Utworzenie i konstrukcja funduszu były m.in. konsultowane z działającą przy GZM radą społeczno-gospodarczą, której przewodniczy prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tomasz Pietrzykowski. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020