18.01.2021
PL EN
30.06.2020 aktualizacja 30.06.2020

Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie współpracować z AGH

Na zdjęciu od lewej: Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz rektor elekt prof. Jerzy Lis. Fot. materiały prasowe Na zdjęciu od lewej: Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz rektor elekt prof. Jerzy Lis. Fot. materiały prasowe

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały w poniedziałek umowę o współpracy. Główne założenie porozumienia to wzrost efektywności wdrożeniowej i naukowej, które przełożą się na szybsze tempo rozwoju polskich firm.

Krakowska AGH to kolejny akademicki partner Sieci Badawczej Łukasiewicz. Porozumienia, które Sieć w ostatnich tygodniach zawarła z wiodącymi uczelniami technicznymi w kraju (Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską i Politechniką Łódzką), mają zwiększyć zaangażowanie nauki w rozwój gospodarczy Polski w oparciu o światowe trendy i oczekiwania nowoczesnego, innowacyjnego przemysłu (Przemysłu 4.0).

Podpisy pod porozumieniem złożyli rektor elekt AGH prof. Jerzy Lis i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podczas konferencji „Wpływ COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych”, zorganizowanej z inicjatywy Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z Krakowa. To jeden z instytutów Łukasiewicza, który od lat prowadzi z krakowską uczelnią liczne projekty badawczo-rozwojowe wdrażane w biznesie.

Prezes Dardziński powiedział, że podpisane porozumienie jest formalnym przypieczętowaniem wieloletniej współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej z instytutami, które dziś tworzą Sieć Badawczą Łukasiewicz.

„Mam nadzieję, że to również wyraźny sygnał dla polskiego biznesu, w tym licznie obecnych tu dziś firm przemysłu budowlanego, że potencjał polskiej nauki sukcesywnie rośnie. Warto więc, poszukując możliwości doskonalenia swoich technologii, produktów czy usług, ten potencjał wykorzystać intensyfikując współpracę z nami” – powiedział prezes.

Rektor elekt AGH prof. Jerzy Lis podkreślił z kolei, że tworzenie i dostarczanie zaawansowanych rozwiązań dla polskiej gospodarki to misja uczelni od ponad 100 lat. To także – mówił - cel nadrzędny Sieci Badawczej Łukasiewicz.

„Jestem przekonany, że umowa pomiędzy AGH a Łukasiewiczem jest sygnałem dla naszego otoczenia, ale również innych uczelni i jednostek naukowych, w jakim kierunku powinna zmierzać nauka. Ten kierunek to współpraca na rzecz polskiej gospodarki. Z tak silnymi partnerem, jakim jest Sieć Badawcza Łukasiewicz jesteśmy w stanie odpowiadać skutecznie na wszelkie zapotrzebowanie płynące z biznesu i przemysłu i jeszcze skuteczniej dokonywać transferu technologii” – powiedział rektor elekt.

Współpraca pomiędzy Łukasiewiczem a AGH zakłada współpracę dydaktyczną, realizację projektów badawczych i wdrożeniowych, również międzynarodowych, m.in. w ramach wspólnoty Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji - EIT Raw Materials, działającej na rzecz wsparcia innowacyjności w branży surowców mineralnych.

W planach są też wspólne projekty z Hubem Technologii Cyfrowych koordynowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Obszar współpracy ma obejmować kluczowe technologie i rozwiązania przyszłości jak automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja i rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR).

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie, rozpoczęła działalność w kwietniu zeszłego roku. Włączono do niej blisko ponad 30 instytutów badawczych. Sieć planuje i koordynuje badania naukowe, dostarcza rozwiązań biznesowych w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021