05.12.2020
PL EN
04.07.2020 aktualizacja 04.07.2020

Kobiety częściej chorują na alzheimera z powodu utraty estrogenu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na alzheimera nie dlatego, że dłużej żyją, ale prawdopodobnie dlatego, że w okresie przekwitania tracą sporo estrogenu, co sprzyja powstawaniu u nich neurologicznych zmian – czytamy na łamach „Neurology”.

„Kobiety stanowią około dwóch trzecich osób żyjących z alzheimerem i powszechnie uważa się, że jest to spowodowane tym, że dłużej żyją. Wyniki naszego badania sugerują natomiast, że to, u kogo wystąpią zmiany w mózgu, można przewidzieć na podstawie czynników hormonalnych” – mówi dr Lisa Mosconi z Weill Cornell Medicine (USA), współautorka badania.

„Rezultaty pokazują, że cechy obrazowania mózgu i występujące w nim biomarkery sugerują, że status menopauzalny może stanowić u kobiet najlepszy wyznacznik zmian związanych z chorobą Alzheimera” – dodaje.

Naukowcy wykonali u 85 kobiet i 36 mężczyzn w wieku średnio 52 lat pozytronową tomografię emisyjną (PET) oraz obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Porównywali uczestników pod względem objętości istoty białej i szarej w mózgu, ilości blaszek amyloidowych oraz szybkości metabolizowania glukozy – wskaźników pomagających ocenić ryzyko choroby Alzheimera. Przeprowadzili też wśród nich testy mierzące funkcje poznawcze.

Chociaż wszystkie osoby biorące udział w badaniu osiągały podobne wyniki w testach myślenia i pamięci, to w każdej innej kwestii kobiety wypadały gorzej od mężczyzn. Posiadały one o 30 proc. więcej blaszek amyloidowych, o 22 proc. wolniej przetwarzały glukozę i miały o 11 proc. mniejszą objętość istoty białej i szarej.

„Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na rozwój choroby z powodu niższego poziomu estrogenu w trakcie i po zakończeniu menopauzy. Podczas gdy zaangażowane są prawdopodobnie wszystkie hormony płciowe, wyniki badania sugerują, że ubytek estrogenu jest u obserwowanych przez nas kobiet związany z nieprawidłowościami będącymi znacznikami biologicznymi choroby Alzheimera” – podsumowuje dr Mosconi.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000009781. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020