05.12.2020
PL EN
02.07.2020 aktualizacja 02.07.2020

Toruń/ Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Toruniu wmurowano w środę akt erekcyjny pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK. Obiekt powstanie do listopada 2021 roku. To największa inwestycja od czasu powstania miasteczka uniwersyteckiego w 1973 roku.

W uroczystości udział wzięli b. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wiceszefowa MNiSW Anna Budzanowska i wiceszefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

"To największa inwestycja UMK od czasu powstania miasteczka akademickiego w 1973 roku. Nikt i ja również, o tym nie myślałem, że w Toruniu może powstać weterynaria. Finansowanie nowego obiektu w zasadzie pochodzi z ministerstwa. Jakiś czas temu otrzymaliśmy obligacje Skarbu Państwa o wartości 38 mln zł i w tym roku chcemy z tych obligacji 25 mln przeznaczyć na tę i inne inwestycje. W przyszłym roku mamy zapewnione 25 mln z ministerstwa, więc całość środków pochodzi w zasadzie od b. wicepremiera Jarosława Gowina" - powiedział dziennikarzom rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

Z wyposażeniem obiekt ma kosztować ok. 64 mln zł. Rektor przypomniał, że budowa centrum rozpoczęła się w marcu i ma trwać 600 dni — do listopada 2021 roku.

B. wicepremier Gowin podkreślił, że UMK w ostatnich latach dokonało wielkiego postępu. Kierunek weterynaria ruszył na UMK w 2018 roku.

"Tutaj w Toruniu powstaje jeden z najsilniejszych ośrodków naukowych w Polsce. To są słowa, które oddają potencjał naukowy tej uczelni. Dzisiejsze wydarzenie stanowi ważny akord w rozwoju nowego kierunku — weterynarii" - mówił Gowin.

Wiceminister Budzanowska wskazała, że obecne sukcesy toruńskiej uczelni są elementem budowy rysującej się w jasnych barwach przyszłości.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał, że miasto przekazało pod budowę centrum działkę w pobliżu miasteczka akademickiego. Dodał, że wsparcie dla UMK jest oczywiste, bo to chluba regionu w dziedzinie nauki.

Obiekt o całkowitej powierzchni 6412 m kw. stanie na działce, przekazanej uniwersytetowi przez miasto. W budynku prowadzone będą zajęcia dydaktyczne i praktyczne oraz badania naukowe, a także będzie funkcjonowała klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne.

W podziemiu znajdzie się część kliniczna dla trzody chlewnej, szatnia główna oraz parking podziemny. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na pierwszym piętrze działać będzie klinika dla zwierząt małych z czterema salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji znajdą się na drugim piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Przed budynkiem powstanie 47 miejsc parkingowych, a kolejnych 18 znajdzie się w parkingu podziemnym.

Wykonawca ma na realizację umowy 600 dni, za jej wykonanie otrzyma prawie 31 mln zł. W przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na wyposażenie medyczne. Zgodnie z planem ma to być najlepiej wyposażony budynek służący kształceniu i usługom weterynaryjnym w kraju. Znajdzie się w nim m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt.(PAP)

autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski

rau/ twi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020