15.08.2020
PL EN
02.07.2020 aktualizacja 02.07.2020

Bielski szpital będzie współpracował z Wyższą Szkołą Techniczną z Katowic

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Katowicka Wyższa Szkoła Techniczna od października br. utworzy w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II pięć swoich katedr – podał bielski magistrat. Szkoła i szpital podpisały w tej sprawie list intencyjny.

"Szkoła od października br. utworzy katedry: chirurgii onkologii ogólnej, onkologii i hematoonkologii oraz medycyny paliatywnej, diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej, ginekologii onkologicznej oraz zakład chorób metabolicznych" – zakomunikowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Jak poinformowała, utworzenie katedr "umożliwi uczelni prowadzenie działalności naukowej, wybranych zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych zgodnie z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym, kształcenie doktorantów oraz komercjalizację wyników działalności naukowej".

"W ramach współpracy przewidziane są również: wspólny udział w projektach badawczych i klinicznych, umożliwienie studentom i doktorantom uczelni uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych, praktykach, kołach naukowych, a także organizowanych kursach, stażach czy szkoleniach. To też ogromna szansa dla kadry szpitala" – poinformowała Klejmont w komunikacie magistratu.

List podpisali prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, dyrektor szpitala Lech Wędrychowicz oraz kanclerz i założyciel uczelni Arkadiusz Hołda i rektor Aleksander Ostenda.

"We współpracy z uczelnią postanowiliśmy powołać nowe katedry i nowe kierunki, które będą kształciły przyszłych lekarzy. W sytuacji, kiedy kadr medycznych brakuje we wszystkich miastach, jest szansa, że ci młodzi wykształceni lekarze będą służyć naszym mieszkańcom (...). Jest to też krok do uzyskania przez nasz szpital statusu szpitala klinicznego. Mam nadzieję, że te plany się ziszczą" – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Dyrektor szpitala Lech Wędrychowicz podał, że rozmowy na temat rozszerzenia oferty kształcenia lekarzy i pozostałego personelu w placówce trwały od ponad roku.

"Dynamika, z jaką rozwija się uczelnia medyczna (…), pozwala oceniać, że rokowania co do tego przedsięwzięcia są dobre. Szczególnie, że zainteresowanie kierunkami medycznymi jest coraz większe, a zespół uczelni rozbudowuje się w imponującym tempie" – wskazywał.

Zdaniem kanclerza uczelni Arkadiusza Hołdy szkoła chce wspomóc szpital młodą kadrą medyczną.

"Chcemy również wspólnie (…) budować nasz ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym moglibyśmy prowadzić badania naukowe. To są cele – prowadzenie nowoczesnych badań, wychowywanie kadry, pozwalanie na robienie doktoratów czy habilitacji. To jest również plan na kolejne lata, który pozwoli pozostawić w Bielsku-Białej ludzi – w przyszłości pracowników szpitala onkologicznego" – wyjaśnił cytowany w komunikacie Hołda.

Wydział Nauk Medycznych w Wyższej Szkole Technicznej powstał dwa lata temu.

Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej tworzą trzy jednostki organizacyjne: centrum onkologii, szpital ogólny m.in. z neurologią, intensywną terapią, ginekologią, położnictwem, neonatologią, kardiologią i chirurgią ogólną, a także placówka z zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziałem medycyny paliatywnej. Szpital jest prowadzony przez bielski samorząd. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020