05.12.2020
PL EN
02.07.2020 aktualizacja 02.07.2020

Automatyczny lot drona online

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zdalny lot dronem online z rekordowej odległości 333 km odbył się podczas konkursu DRONIADA GZM2020 w Katowicach. Maszynę kontrolował algorytm. Technologię opracowali inżynierowie z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej i autorskiemu rozwiązaniu problemu, lot drona był bezpośrednio sterowany i kontrolowany zza biurka znajdującego się w budynku kampusu UTP w bydgoskim Fordonie. W Katowicach dron został uruchomiony przez Dariusza Werschnera, prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. Następnie kontrolę nad nim przejęli bydgoscy naukowcy i wykonali trzykrotnie pełną misję nad lotniskiem.

Technologię pojazdów autonomicznych rozwija zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W Kole Naukowym Sonda pod kierownictwem dra inż. Damiana Ledzińskiego pracowali: Sandra Śmigiel, Gracjan Kątek, Karol Hartwig i Marta Gackowska.

Droniada GZM odbywa się między 1 a 4 lipca na lotnisku Katowice-Muchowiec w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Droniada to konkurs technologiczny, w którym zespoły akademickie opracowują innowacyjne rozwiązania przy użyciu technologii bezzałogowych statków powietrznych.

Organizatorem głównym Droniady GZM 2020 jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami konkursu są Metropolia GZM, Poznańskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020