11.08.2020
PL EN
04.07.2020 aktualizacja 04.07.2020

Hiszpania/ Badanie: 70 proc. podopiecznych domów seniora przechodzi Covid-19 bezobjawowo

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

70 proc. osób mieszkających w domach spokojnej starości przechodzi Covid-19 bezobjawowo - wynika z opublikowanego w czwartek badania hiszpańskich naukowców.

Studium powstało na bazie obserwacji i testów wykonanych u pacjentów barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron, a także w blisko 70 domach spokojnej starości na próbie około 6000 osób.

Wnioski z badania zaprezentowane w czwartek m.in. w dzienniku “La Vanguardia” dowodzą, że w hiszpańskich domach seniorów koronawirusem zostało zakażonych 24 proc. podopiecznych, a także 15 proc. pracowników tych ośrodków.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Barcelonie Magda Campins, szefowa oddziału zakaźnego w szpitalu Vall d`Hebron, poinformowała, że aż 70 proc. zakażonych koronawirusem podopiecznych domów seniorów nie miało objawów typowych dla Covid-19.

Campins podkreśliła, że wysoki odsetek osób starszych, u których nie odnotowano gorączki, kaszlu czy bólu gardła, oznacza, że walka z SARS-CoV-2 w ośrodkach opiekuńczych musi mieć “specyficzny przebieg”.

“Aby szybko przeciąć sieć transmisji zakażeń koronawirusem w takich placówkach, należy działać bardzo szybko (…), bo - jak dowodzi nasze badanie - u wielu seniorów choroba rozwija się bezobjawowo” - podsumowała Campins.

Autorzy studium, opublikowanego również w naukowym piśmie “Emerging Infectious Diseases”, przypomnieli, że ich badanie jest największym dotychczas przeprowadzonym na świecie wśród podopiecznych domów seniora.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Copyright © Fundacja PAP 2020