20.09.2020
PL EN
13.07.2020 aktualizacja 13.07.2020

Poszczepienne napady gorączki nie wpływają na rozwój dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie ma żadnych różnic w wynikach rozwojowych i behawioralnych pomiędzy dziećmi, u których wystąpiły drgawki gorączkowe po szczepieniu, tymi, u których wystąpiły drgawki niezwiązane ze szczepieniem oraz tymi, które nigdy nie miały podobnych ataków - wynika z badań.

„To bardzo uspokajająca wiadomość dla rodziców - mówi główna autorka badania dr Lucy Deng z National Centre for Immunization Research and Surveillance w Sydney w Australii. - Zdarza się, że po szczepieniu występują u dzieci drgawki gorączkowe, co jest bardzo stresującą sytuacją dla opiekunów, która czasami powoduje nawet ich utratę zaufania do kolejnych szczepień. Nasze badanie powinno sprawić, że rodzice poczują ulgę, gdy usłyszą, że poszczepienne napady gorączki nie wpływają na rozwój ich dziecka”.

W ramach badania naukowcy porównali 62 dzieci, u których doszło do napadu gorączki w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu, z 70 dzieci, u których wystąpił napad gorączki z innej przyczyny i 90 dzieci bez tego typu zdarzeń w wywiadzie. Wszystkie maluchy w momencie ataku miały mniej niż 30 miesięcy.

Funkcje poznawcze, motoryczne i językowe dzieci były oceniane przez certyfikowanych ekspertów ds. rozwoju, którzy nie znali historii ataków u pacjentów, oraz przez samych rodziców (na podstawie zebranych od nich ankiet). Dzieci były badane w ciągu 1-2 lat po napadzie.

Naukowcy nie stwierdzili żadnych różnic w rozwoju, umiejętnościach myślenia ani zachowaniu między dziećmi, które doświadczyły poszczepiennych ataków gorączki, tymi, które miały napady z innych przyczyn ani tymi, które nigdy nie miały napadów.

„W czasach globalnego powrotu odry i pojawiania się nowych chorób zakaźnych nasze odkrycia są szczególnie ważne. Rodzice naprawdę mogą być spokojni, jeżeli chodzi o wpływ gorączki poszczepiennej na rozwój ich pociech” - uważa dr Deng.

Wnioski z badań opisano w najnowszym numerze „Neurology” (http://dx.doi.org/10.1212/WNL.0000000000009876). (PAP)

kap/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020