11.08.2020
PL EN
07.07.2020 aktualizacja 07.07.2020

USA/Wstrzymano wydawanie wiz dla studentów zagranicznych uczących się zdalnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Władze imigracyjne USA poinformowały w poniedziałek, że wstrzymane zostanie wydawanie w br. wiz powrotnych dla studentów zagranicznych uczących się w amerykańskich uczelniach kontynuujących nauczanie wyłącznie online. Decyzję umotywowano pandemią koronawirusa.

Studenci już przebywający na terytorium amerykańskim "powinni opuścić USA lub podjąć inne działania, takie jak np. zapisanie się do uczelni prowadzącej tradycyjny sposób nauczania, aby zachować swój legalny status pobytu" - zakomunikowała federalna Agencja ds. Imigracji i Ceł (ICE).

Komunikat ICE precyzuje, że jeżeli dana uczelnia prowadzi "hybrydowy" model nauczania, tzn. zarówno tradycyjny jak i zdalny, powinna zaświadczyć, że największa możliwa liczba studentów zagranicznych uczestniczy w nauczaniu tradycyjnym, tak aby mogli oni zachować legalny status.

Decyzja dotyczy wiz F1 (dla studentów akademickich) i M1 (uczestników kursów zawodowych).

Amerykańskie uczelnie wyższe, podobnie jak większość innych instytucji i placówek, wstrzymały w marcu nauczenie tradycyjne w związku z pandemią.

Ocenia się, że studenci z zagranicy stanowią ok. 5,5 proc. ogółu studentów. Uczelnie amerykańskie są w znacznej mierze uzależnione od wnoszonych przez studentów opłat na naukę.

Niektóre uczelnie, jak np. Uniwersytet stanu Kalifornia lub prestiżowy Harvard, ogłosiły, że w nowym roku akademickim przejdą całkowicie na nauczanie zdalne. (PAP)

jm/

Copyright © Fundacja PAP 2020