19.09.2020
PL EN
08.07.2020 aktualizacja 08.07.2020

UKSW otrzymał z resortu nauki obligacje o wartości 25 mln zł

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymał z resortu nauki obligacje o wartości 25 mln zł, o czym poinformował w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Uczelnia przeznaczy je na działania innowacyjne - zadeklarowano.

Jak poinformowała uczelnia w przesłanym PAP komunikacie, dzięki przekazanym obligacjom UKSW wzmocni swoje działania w obszarze badań i wdrożeń. W środę szef resortu nauki Wojciech Murdzek przekazał rektorowi UKSW, ks. prof. Stanisławowi Dziekońskiemu, symboliczny czek na 25 mln zł.

Dziekoński poinformował, że środki będą przeznaczone "na rozwój, na działania, które wpisują się w innowacje" w dwóch obszarach: medycynie i technologiach cyfrowych. Część z przyznanych środków przeznaczona zostanie na "inwestycje w ludzi". Wyraził nadzieję, że środki umożliwią "utrzymanie tempa rozwoju" kierowanej przez niego uczelni.

Minister Murdzek przypomniał, że w ubiegłym roku polskie uczelnie otrzymały łącznie 3 mld zł w obligacjach. "W tym roku jest to ponad milard" - powiedział. Pieniądze z wykupu obligacji mogą być przeznaczone na inwestycje lub na spłatę kredytów inwestycyjnych. To kolejne finansowe wsparcie, jakie trafiło do uczelni w związku z wdrażaniem Konstytucji dla Nauki – reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

"To jest jedna z cegiełek wielkiej inwestycji towarzyszącej ustawie, Konstytucji dla Nauki (Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - PAP) (...) poprzez umożliwienie na wielu uczelniach bardzo ważnych inwestycji" - zaznaczył.

Zapytany przez PAP o możliwość uruchomienia obligacji Murdzek podkreślił, że to ich właściciel decyduje, w którym momencie i w jakim zakresie chce wykorzystać te środki. "Pozwala to tak trochę elastyczniej patrzeć na procesy inwestycyjne. To nie jest taki pieniądz, który wygasa natychmiast z końcem roku" - dodał. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020