Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
10.07.2020 aktualizacja 10.07.2020

UŚ jedną z uczelni ze statusem Uniwersytetu Europejskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzynarodowe konsorcjum uczelni, które współtworzy Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ) uzyskało status Uniwersytetu Europejskiego w drugim konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” - podał w piątek rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.

Celem inicjatywy jest wzmocnienie wymiany akademickiej, potencjału badawczego oraz międzynarodowej konkurencyjności europejskich szkół wyższych. Projekt skierowany jest do konsorcjów, w skład których wchodzą różne europejskie ośrodki naukowe.

W tegorocznej edycji konkursu z 62 zgłoszeń wybrano 24 konsorcja, liczące 165 instytucji szkolnictwa wyższego z 26 państw Unii Europejskiej oraz krajów uczestniczących w programie Erasmus+. Dołączą one do pierwszych 17, wybranych już w 2019 r.

W gronie laureatów jest pięć uczelni z Polski: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska oraz właśnie Uniwersytet Śląski w Katowicach, który wraz z innymi uczelniami złożył wniosek: „Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs”.

W skład konsorcjum, w którym znalazł się UŚ, weszły także: niemiecki Uniwersytet Saarland z Saarbruecken (lider), hiszpański Uniwersytet w Alicante, włoski Universita degli Studi di Trieste, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy (Bułgaria), litewski Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie oraz Estońska Akademia Sztuk Pięknych w Tallinie.

„Łączy nas dążenie do transformacji stylu pracy naukowej oraz sposobu myślenia o prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce. To ma z kolei prowadzić do umacniania współpracy uczelni z otoczeniem, z regionem, z samorządami. Chcielibyśmy, aby wyniki badań przyczyniały się do stopniowego przekształcania tego otoczenia” - mówiła o znaczeniu sieci uczelni europejskich prof. UŚ Małgorzata Myśliwiec, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Politycznych, członkini zespołu roboczego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współpracująca przy przygotowaniu projektu.

W wyniku drugiej edycji konkursu inicjatywa Uniwersytetów Europejskich skupiać będzie łącznie 41 konsorcjów, w skład których wchodzi 10 uczelni z Polski. Beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie w łącznej wysokości 287 mln euro.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024