Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
16.07.2020 aktualizacja 16.07.2020

Zdjęcie wykonane przez Polaka wygrało w konkursie Wiki Science Competition

Źródło: MarekMiś [CC BY 4.0] via Wikimedia Commons Źródło: MarekMiś [CC BY 4.0] via Wikimedia Commons

Fotografia rodzącej dafni, czyli drobnego wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, wygrała międzynarodowy konkurs Wiki Science Competition w kategorii zdjęcia mikroskopowego - poinformowało w środę stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zwycięską pracę wykonał Marek Miś.

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego na całym świecie co roku tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Wikimedia Polska Nina Gabryś, w tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu. Jedno z nich, fotografia rodzącej dafni (drobnego, wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, do których należy również lepiej kojarzona rozwielitka), autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego. Nagrodzone zdjęcie pokazuje moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, uchwycony w powiększeniu 100x. Można je zobaczyć pod adresem.

"Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję +decydującego momentu+ fotografii" - uzasadnili wcześniej przedstawiciele jury polskiej edycji konkursu.

W komunikacie przypomniano, że nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii, czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021