Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.07.2020 aktualizacja 17.07.2020

Murdzek: Polacy kibicują nie tylko sportowcom, ale również naukowcom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polacy zaczynają kibicować nie tylko sportowcom, ale również naukowcom. I czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach - powiedział w piątek w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podczas gali XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.

Opublikowane w piątek zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Jagielloński. W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na szczycie Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

"Społeczeństwo polskie, Polacy czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach, wielkiego zaangażowania - co się przy koronawirusie sprawdziło - naukowców, i na budowanie dumy narodowej z osiągnięć polskich uczelni, polskiej nauki, bo tego podobnie jak w sporcie oczekujemy" - powiedział szef resortu nauki Wojciech Murdzek podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl.

"To jest nowe zjawisko (kibicowanie naukowcom - przyp. PAP), chciałbym podkreślić bardzo cenne, bo to jest kapitał, który wzmacnia autorytet naszych naukowców, (...) budzi taką pozytywną emocję" - dodał.

Murdzek zaznaczył, że kluczowe jest inwestowanie "w najlepszych młodych ludzi"; uczelnie muszą o najlepszych konkurować. "Każdy chciałby skupić tę elitę intelektualną naszej polskiej młodzieży. Ale żeby tak się stało, to trzeba z drugiej strony pokazać jak najlepszą ofertę, jak najlepsze szanse na rozwój" - powiedział minister, zwracając się do rektorów uczelni.

Przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber powiedział dziennikarzom, że tegoroczne prace nad wyłonieniem laureatów były trudne ze względu na epidemię koronawirusa, jak i zmiany ustawowe.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca 2018 r. wprowadziła wiele zmian na uczelniach - wskazał. "Ona zasadniczo zmieniła zawartość baz danych, które opisują osiągnięcia poszczególnych uczelni" - powiedział. Między innymi z tego powodu wyniki tegorocznego rankingu ogłoszono z opóźnieniem. Jednak, jak zauważył prof. Kleiber, również matury się przesunęły, dlatego ranking nadal może być pomocny dla tegorocznych maturzystów przy wyborze uczelni.

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl.

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024