Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.07.2020 aktualizacja 20.07.2020

Łódź/ Blisko 70 zgłoszeń prac naukowych w konkursie im. Kotarbińskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W 6. edycji Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych napłynęło 68 zgłoszeń z całej Polski. Jak podkreślają władze uczelni, tak duża liczba zgłoszeń zaprzecza opinii o kryzysie polskiej humanistyki.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce; jej wysokość wynosi 50 tys. zł.

Jak podkreślają twórcy konkursu, umożliwia on pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce.

"Doświadczenie pięciu edycji upoważnia nas do pokornej satysfakcji. Nie potwierdziły się głosy sprzed 5 lat o kryzysie polskiej humanistyki. Przeciwnie, prace, które wpłynęły na nasz konkurs, ukazały otwartość i oryginalność humanistyki polskiej, brak kompleksów w podejmowaniu wyzwań i tematów ważkich dla naszego społeczeństwa, a także trudnych okresów czy wydarzeń w naszej historii" – podkreślił ustępujący rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski, który jest przewodniczącym Kapituły Konkursu.

W tym roku wybierze ona najlepsze dzieło spośród 68 zgłoszeń, które – z uwagi epidemię koronawirusa – po raz pierwszy można było nadsyłać również droga elektroniczną.

Jesienią przedstawionych zostanie pięć najlepszych prac, spośród nich kapituła wybierze laureata nagrody.

W skład kapituły konkursu wchodzą: prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki– przewodniczący), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Dotychczasowi laureaci to prof. Jan Strelau (Uniwersytet SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN), dr hab. Dorota Sajewska (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Andrzej Friszke (PAN) oraz prof. Grzegorz Ziółkowski (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024