13.08.2020
PL EN
24.07.2020 aktualizacja 24.07.2020

Podkarpackie/ Siedem uczelni wyższych otrzymało 1 mln zł z budżetu województwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Siedem podkarpackich uczelni wyższych otrzymało w sumie 1 mln zł dotacji z budżetu województwa. Jedną z uczelni, która otrzymała wsparcie jest Politechnika Rzeszowska, która z otrzymanych środków zakupi samolot szkoleniowy do kształcenie studentów lotnictwa.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały umowy między zarządem województwa a przedstawicielami uczelni.

Jak powiedział w trakcie uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, w sumie wpłynęło 11 wniosków o dotację z budżetu. "Uznaliśmy, że siedem jest interesujących, wpisujących się w strategię rozwoju województwa, w nasze inteligentne specjalizacje. Dotacje są przyznane w zależności od wagi i rodzaju przedsięwzięcia” – dodał.

Samorząd województwa od lat wspiera finansowo uczelnie z terenu Podkarpacia. Na ten cel z budżetu województwa wyasygnowano już w sumie 22,5 mln zł.

W tym roku wsparcie otrzymały Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Największe wsparcie - 360 tys. zł - otrzymała politechnika. Te środki przeznaczone zostaną na zakup samolotu szkoleniowego niezbędnego do kształcenia studentów.

Uniwersytet Rzeszowski dostał 250 tys. zł, za te pieniądze władze uczelni chcą kupić aparaturę do Pracowni Nanopreparatyki w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Z kolei uczelnie z Sanoka, Tarnobrzega, Przemyśla oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) z Rzeszowa otrzymały po 85 tys. zł. Pierwsza z nich chce dotację wykorzystać na wyposażenie laboratorium wytrzymałości materiałów i konstrukcji na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu dotację wykorzysta na utworzenie i wyposażenie Akademickiego Centrum Diagnozy i Pomocy Psychologicznej na kierunku Psychologia, a przemyska placówka przeznaczy pieniądze na doposażenie pracowni badań fizykalnych i ratownictwa medycznego w symulatory i modele dydaktyczne na kierunku Pielęgniarstwo. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu otrzymała 50 tys. złotych i pieniądze przeznaczy na zakup zestawu technologii RFID do laboratorium na kierunku Logistyka i Spedycja na wyposażenie sali szkoleniowej. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ aszw/

Copyright © Fundacja PAP 2020