26.11.2020
PL EN
24.07.2020 aktualizacja 24.07.2020

Kraków żegna prof. Franciszka Ziejkę

Uroczystości pogrzebowe prof. Franciszka Ziejki w kolegiacie św. Anny w Krakowie, PAP/Łukasz Gągulski 24.07.2020 Uroczystości pogrzebowe prof. Franciszka Ziejki w kolegiacie św. Anny w Krakowie, PAP/Łukasz Gągulski 24.07.2020

W kolegiacie św. Anny w Krakowie trwa msza św. w intencji prof. Franciszka Ziejki. Zmarłego 19 lipca byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyka literatury, przewodniczącego SKOZK żegna rodzina, przedstawiciele świata akademickiego i władze miasta.

Prof. Ziejka zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak jeszcze przed uroczystością mówił dziennikarzom, że prof. Ziejka był "ikoną uniwersytetu".

"To trwająca nie tylko podczas jego kadencji rektorskiej pewna epoka, która - przyjmujemy to z ogromnym bólem - w dniu dzisiejszym się zamyka" - powiedział prof. Nowak. "Był to bardzo wyjątkowy człowiek. W okresie, kiedy tak aktywnie działał na uniwersytecie, były dla niego momenty wspaniałe, radosne, szczęśliwe - nie ukrywał tego, ale były też bardzo dramatyczne, o których ja i duża część społeczności akademickiej nie zapomnimy" – mówił.

Prof. Nowak podkreślił, że pomimo wszystkich zaszczytów i pełnionych funkcji prof. Ziejka "był autentyczny w tym, co mówił i w tym, co robił, dlatego był tak lubiany". "Rektorów będzie po nas wielu, ale to jest zupełnie nie do powtórzenia. Zamknęła się pewna epoka i strasznie żal" – powiedział.

Rektor-elekt prof. Jacek Popiel mówił, że prof. Ziejka próbował zachwycać osoby, które spotykał na drodze swojego życia "nie tylko literaturą, ale kulturą a przede wszystkim Krakowem" i do ostatnich dni życia mówił o swoich planach naukowych i o tym, co chciałby zrobić dla miasta.

"Mówił o Panteonie Narodowym – jego ukochanym dziele, które pozostanie po nim na pewno, ale mówił także o tym, co się dzieje w środowisku naukowym, o podziałach i co zrobić, żeby one zostały zniwelowane, żeby rzeczywistość nowego roku akademickiego mogła się rozgrywać w atmosferze wspólnoty" – powiedział prof. Popiel.

Dodał, że biblioteka niezakończonych prac prof. Ziejki jest wielka, a obowiązkiem UJ i Wydziału Polonistyki będzie wydanie tej spuścizny, w tym osobistych zapisków z czasów, gdy prof. Ziejka był rektorem, bo są one świadectwem, jak bardzo "był oddany miastu i środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczy mszy św. podkreślił, że zmarły "był człowiekiem obdarzonym niepospolitym intelektem i szerokim horyzontem, wiernym etosowi akademickiemu i najszlachetniejszym wartościom uniwersyteckim, na straży których stał jako wykładowca, historyk literatury i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego".

"Świat akademicki Krakowa i Polski wiele zawdzięcza jego niestrudzonej pracy, wszechstronnym kontaktom i otwartości. Wiele zawdzięcza mu również Uniwersytet Papieski Jana Pawła II jako rektor krakowskiej Alma Mater współpracował" – podkreślił kard. Dziwisz. Dodał, że prof. Ziejka wielką miłością darzył Kraków, jego wiekowe świątynie i zabytki i jako przewodniczący SKOZK dbał o przywrócenie im dawnego blasku i piękna.

Prof. Franciszek Ziejka zmarł po długiej i wyczerpującej chorobie. Miał 79 lat. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ dki/

Copyright © Fundacja PAP 2020