Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
05.08.2020 aktualizacja 05.08.2020

W Polsce zaczną powstawać SOWY, czyli małe centra nauki

Warszawa, 04.08.2020. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (P) i dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (L) podczas inauguracji Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. PAP/Mateusz Marek Warszawa, 04.08.2020. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (P) i dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (L) podczas inauguracji Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. PAP/Mateusz Marek

SOWY - Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - będą małymi centrami nauki rozsianymi w różnych miejscach Polski. We wtorek minister nauki Wojciech Murdzek i dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer podpisali umowę, na mocy której powstać mają dwie pierwsze takie strefy.

Na pilotaż programu przeznaczono 2 mln zł. Pierwsze dwie SOWY mają być otwarte w przyszłym roku, ale docelowo do 2023 r. mają powstać 32 takie strefy. Budżet całego programu ma wynieść 44 mln zł. Na razie jeszcze nie wiadomo, gdzie poszczególne SOWY powstaną. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie dla gmin i powiatów.

Podczas uroczystego podpisania umowy pilotażowej w warszawskim CNK, minister nauki Wojciech Murdzek wyraził przekonanie, że dzięki SOWOM młodzież zainteresuje się takimi tematami, jak fizyka, chemia czy matematyka. A spotkania z nauką będą coraz bardziej wciągającymi przygodami.

“Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pomogą w budowaniu społecznego zaangażowania w naukę i przyczynią się do jej lepszego rozumienia. Pozwolą przekonać się, że nauka nie jest jedynie zbiorem faktów, tylko sposobem zdobywania wiedzy, poznawania świata i istotną częścią ludzkiej kultury” – powiedział minister Murdzek.

Dyrektor CNK Robert Firmhofer zapowiedział, że w SOWACH będą do dyspozycji interaktywne wystawy wzorowane na tych, jakie są w kierowanej przez niego placówce. Tam odwiedzający będą uczyli się rozwiązywania problemów. “Kopernik podzieli się dobrze wypracowanymi własnymi programami i udostępni je partnerom lokalnym, by oni też mogli je realizować w swoich społecznościach” - dodał.

SOWY powstaną przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce będzie się mieścić wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Na wystawę będzie się składać 15-18 eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są m.in. kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), czy zadanie – usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

W ramach projektu przewidziano przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni to np. „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

W grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego powstanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze próbne SOWY powstaną w 2021 r., a 30 kolejnych w latach 2022-2023. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024