25.09.2020
PL EN
07.08.2020 aktualizacja 07.08.2020

Kalisz/ Od 1 września Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stanie się Akademią Kaliską

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od 1 września Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego zostanie przekształcona w Akademię Kaliską. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał dziś minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy uczelni Jakub Banasiak.

Kaliska uczelnia, jako Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego zacznie funkcjonować od 1 września. W czwartkowej uroczystości podpisania rozporządzenia uczestniczyli rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła, prezydent miasta Krystian Kinastowski, profesor Witold Zatoński i poseł Jan Dziedziczak.

„To zdecydowanie ważny moment dla historii uczelni, jak historii miasta” – powiedział minister Wojciech Murdzek.

Stwierdził, że obecność Akademii Kaliskiej to powód do dumy dla mieszkańców, perspektywa dobrej przyszłości dla wielu ludzi, którzy będą na Akademii Kaliskiej studiowali.

„To docenienie ciężkiej pracy uczelni o rozwój, o zachowanie odpowiedniego poziomu i jakości nauczania, ponieważ tytuł akademii zawiera spełnienie pewnych wymogów, a one oznaczają wykonaną ciężką pracę. Jest to moment, kiedy społeczności akademickiej i rektorowi, profesorowi Andrzejowi Wojtyle należy pogratulować. Myślę, że te gratulacje należą się również prezydentowi miasta, władzom samorządowym, bo bez szerokiego wsparcia i tak dobrego klimatu, trudno byłoby osiągać takie rezultaty. Ten milowy krok wyznacza także perspektywy dalszego rozwoju i myślę, że ambicji w Kaliszu nie zabraknie, a uczelnia będzie się rozwijała i pretendowała, do grona najlepszych uczelni w skali kraju” – powiedział minister.

Prof. Andrzej Wojtyła powiedział, że powołanie Akademii Kaliskiej to dla niego, jako rektora, pewien etap.

„Nie mogę powiedzieć: zrealizowałem to, co zamierzałem, ponieważ będę dążył do powołania Uniwersytetu Kaliskiego i już dzisiaj proszę mieszkańców, by mnie w tym wspierali” – powiedział prof. Andrzej Wojtyła.

Z kolei prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że „to ważny dzień w dziejach najstarszego miasta w Polsce, ponieważ mamy teraz najmłodszą w Polsce akademię”.

Zapewnił też, że jako miasto, władze samorządowe i mieszkańcy „będziemy wspierać środowisko naukowe i dydaktyczne, wspierając akademicki Kalisz”.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, aby osobiście zapoznać się z potencjałem szkoły, gościł w Kaliszu pod koniec czerwca.

Stwierdził wówczas, że wyposażenie uczelni stanowi o najwyższym poziomie PWSZ.

"Nie jest przypadkiem, że kaliska PWSZ należy do czołówki szkół zawodowych w Polsce. Wrażenie moje jest takie, że trudno byłoby wskazać drugą uczelnię, która w wymiarze politechnicznym ma tak ścisły związek z przemysłem lokalnym i z gospodarką" – ocenił w czerwcu.

Minister oświadczył, że jego wizyta w Kaliszu kończy fazę dyskusji, bo przeanalizowano wszystkie dokumenty pod kątem prawnym.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ dki/

Copyright © Fundacja PAP 2020