29.09.2020
PL EN
07.08.2020 aktualizacja 07.08.2020

Zmarła profesor dr hab. Halina Lorenc

adobeStock adobeStock

Zmarła profesor dr hab. Halina Lorenc - klimatolog i meteorolog, przez całe zawodowe życie związana z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB.

Zainteresowania zawodowe prof. Lorenc skupiały się na zasobach energetycznych wiatru oraz ekstremalnych zjawiskach meteorologicznych i klimatycznych oraz ich skutkach społecznych i ekonomicznych. "Już na początku XXI wieku przekonywała wszystkich: 'Klimat się zmienia i powinniśmy się dostosować do tej zmiany'" - podkreślono na stronie instytutu, na której poinformowano o jej śmierci.

Prof. Lorenc była autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych i podręczników z zakresu meteorologii. Szczególną wagę przywiązywała do tzw. historycznej serii warszawskiej, jednej z najdłuższych serii pomiaru temperatury w Polsce. Aangażowała się w popularyzację wiedzy w zakresie meteorologii i klimatologii w mediach.

Była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, wieloletnią przewodniczącą Oddziału Warszawskiego Towarzystwa.

"Była wybitnym klimatologiem i meteorologiem, swoją wiedzą dzieliła się z pracownikami Instytutu, studentami i społeczeństwem" - przypomniano na stronie IMGW-PIB. "Pracując w Instytucie łączyła pasje naukowe z dzieleniem się wiedzą ze studentami, doktorantami i współpracownikami. Wszystkich nas uczyła postrzegania klimatu, przyrody i szacunku do otoczenia w którym żyjemy. Będzie nam bardzo Pani Profesor brakować".

"Polska nauka straciła osobę nietuzinkową. Była niezłomną bojowniczką o rozwój meteorologii i klimatologii w Instytucie, osobą, która godzinami mogła tłumaczyć swoje racje i zawsze na pierwszym miejscu wskazując dobro Instytutu. Odbyłem z Panią Profesor wiele dyskusji, nie zawsze zgadzając się, jednak zawsze z wzajemnym poszanowaniem do własnego zdania i tylko po to, aby w końcu osiągnąć konsensus. To popychało nas do nowych odkryć i rozwiązań w wielu dziedzinach meteorologii" - powiedział profesor dr hab. Mirosław Miętus, Kierownik Biura Badań nad Klimatem w IMGW-PIB.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020