Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
12.08.2020 aktualizacja 12.08.2020

UE przeznacza 128 mln euro na 23 nowe projekty badawcze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Unia Europejska wesprze 23 nowe projekty badawcze kwotą 128 mln euro w odpowiedzi na trwającą pandemię koronawirusa. Zostaną sfinansowane w ramach unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” - podała KE.

W 23 projektach, które znalazły się na liście, bierze udział 347 zespołów badawczych z 40 krajów, w tym 34 uczestników z 16 krajów spoza UE.

Finansowanie umożliwi naukowcom walkę z pandemią i jej skutkami poprzez "wzmocnienie potencjału przemysłowego w zakresie produkcji i wdrażania łatwo dostępnych rozwiązań, rozwój technologii medycznych i narzędzi cyfrowych, lepsze zrozumienie skutków behawioralnych i społeczno-ekonomicznych pandemii oraz analizę dużych grup pacjentów w całej Europie".

Te działania badawcze uzupełniają wcześniejsze wysiłki na rzecz rozwoju diagnostyki, leczenia i szczepionek.

"Finansowanie kryzysowe z programu „Horyzont 2020” umożliwi naukowcom szybkie opracowywanie rozwiązań dla pacjentów, pracowników opieki, szpitali, społeczności lokalnych i przedsiębiorstw z udziałem tych podmiotów. Wyniki tych działań pomogą lepiej radzić sobie z zakażeniem koronawirusem i zwiększyć szanse na przeżycie. Tak szybka i zdecydowana mobilizacja społeczności badawczej budzi nadzieję" - powiedziała Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Wiele z 23 wybranych projektów ma wymiar międzynarodowy. Biorą w nich udział 34 organizacje z 16 krajów spoza UE, w tym z krajów stowarzyszonych z programem „Horyzont 2020” (Bośnia i Hercegowina, Izrael, Norwegia, Serbia, Szwajcaria i Turcja) oraz z państw trzecich (Argentyna, Australia, Brazylia, Kolumbia, Kongo, Gabon, Indie, Korea Południowa, RPA i Stany Zjednoczone).

Komisja negocjuje obecnie z beneficjentami umowy w sprawie przyznania dotacji. Nowe projekty obejmą m.in. przestawienie procesów produkcyjnych tak, aby zapewnić zdolność szybkiego wytwarzania niezbędnych środków i urządzeń medycznych potrzebnych do testowania, leczenia i zapobiegania.

Inne są związane z rozwojem technologii medycznych i narzędzi cyfrowych w celu poprawy wykrywania, nadzoru i opieki nad pacjentami – na przykład poprzez opracowywanie nowych urządzeń na potrzeby szybszej, tańszej i łatwiejszej diagnozy (w tym na odległość) oraz nowych technologii w celu ochrony pracowników służby zdrowia.

Środki z UE otrzymają też projekty dotyczące analizy skutków behawioralnych i społeczno-ekonomicznych reakcji władz oraz publicznych systemów opieki zdrowotnej, na przykład dotyczących zdrowia psychicznego, w tym aspektów związanych z płcią wśród czynników ryzyka oraz obciążeń społeczno-gospodarczych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024