17.01.2021
PL EN
26.08.2020 aktualizacja 26.08.2020

Warszawa/ Rozbudowa "Kopernika": powstaje Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

 Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski (2P), zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska (2L), prezes Zarządu Unibep S.A. Leszek Gołąbiecki  (L) i dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (P) podczas uroczystego osadzenia pierwszego filaru pod budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, 25 bm. na placu przy CNK w Warszawie. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie centrum innowacji, łączącym naukę, edukację i biznes. Wewnątrz znajdą się laboratoria, przestrzenie coworkingowe Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski (2P), zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska (2L), prezes Zarządu Unibep S.A. Leszek Gołąbiecki (L) i dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (P) podczas uroczystego osadzenia pierwszego filaru pod budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, 25 bm. na placu przy CNK w Warszawie. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie centrum innowacji, łączącym naukę, edukację i biznes. Wewnątrz znajdą się laboratoria, przestrzenie coworkingowe

We wtorek oficjalnie ruszyła budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik. To interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, które ma zostać otwarte w 2022 r., będzie badać procesy uczenia się i tworzyć nowoczesne narzędzia edukacyjne.

We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektor CNK Robert Firmhofer wzięli udział w uroczystości osadzenia pierwszego filaru budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.

Robert Firmhofer ocenił, że epidemia koronawirusa ujawniła różne mankamenty w systemie – również te dotyczące edukacji. Dodał, że kiedy dzieci uczyły się z domu, wielu rodziców przekonało się, „jak bardzo jest przeładowany materiał, jak dużo jest treści, a jak mało jest kompetencji, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego świata. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego na te wyzwania ma odpowiadać”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zgodził się ze stwierdzeniem, że koronawirus uwypuklił pewne problemy dotyczące edukacji. „Wszyscy wiemy, że potrzeba nam więcej praktycznych zajęć, samodzielnego myślenia, pracy w grupie. Wszystkie te umiejętności będzie można posiąść tutaj, a przez cały czas centrum będzie pracowało nad tym, jak udoskonalać możliwości uczenia młodzieży, pobudzania jej do myślenia”.

W ocenie Roberta Firmhofera przestrzeń „Kopernika” jest idealnym miejscem na laboratorium uczenia się. „Jest miejscem, w którym możemy prototypować nowe rozwiązania edukacyjne, a także w uporządkowany sposób projektować badania nad efektywnością tych rozwiązań edukacyjnych” - powiedział.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) ma być interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat.

Znajdą się tam laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie tam także warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwalać mają na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będą prezentowane wyniki badań.

Pracownia stanie się kolejnym elementem kompleksu budynków CNK, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Całość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nadrzecznych bulwarów i wjazdu na Most Świętokrzyski.

Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych to ponad 82 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze Środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w kwocie 16 765 860,42 zł (netto) oraz dotacji z budżetu Miasta St. Warszawy w kwocie prawie 27,7 mln zł (netto). Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik fundusze pozyskane od konsorcjantów oraz sponsorów. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021