Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.09.2020 aktualizacja 03.09.2020

Kraków/ Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ ma nową siedzibę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Działający dotychczas w 10 lokalizacjach Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ będzie funkcjonował w jednym miejscu – w budynku przy ul. Reymonta 4, którego gruntowna przebudowa właśnie się zakończyła.

Według informacji przekazanych w środę dziennikarzom przez Uniwersytet Jagielloński, studenci i pracownicy wydziału rozpoczną zajęcia w nowej siedzibie pod koniec roku. Przed przebudową w budynku tym funkcjonował Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ – został przeniesiony do nowoczesnej siedziby na kampusie na Ruczaju.

Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (WSMiP UJ) został utworzony w 2000 r. i do tej pory był rozproszony w 10 różnych lokalizacjach. Największa z siedmiu jednostek wydziału - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych - funkcjonuje pod czterema adresami. Skupienie pracowników i studentów w jednym budynku ma poprawić warunki nauki i pozwoli na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń. Do budynku nie przeniesie się jedynie Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, który od ponad roku funkcjonuje przy pobliskich Oleandrach.

„Budynek przy Reymonta wygląda teraz imponująco, mimo że byliśmy technicznie ograniczeni jego strukturą. Trzeba pamiętać, że nie był budowany dla nas, lecz modernizowany. Powstał w latach 60. poprzedniego stulecia z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej pracowali w nim fizycy, którzy mieli zupełnie inne potrzeby. Obecnie dostosowano go do specyfiki nauk humanistycznych i społecznych” – wyjaśnił prof. UJ Andrzej Porębski.

Ośmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 11 tys. m kw. przebudowano – jak zapewnia uczelnia – z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono w system zarządzania BMS - element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Prace budowlane objęły m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych oraz pełną wymianę instalacji wewnętrznych. Wykonano też roboty termomodernizacyjne, obejmujące m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na południowej elewacji zainstalowano panele fotowoltaiczne, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniającą.

Prace projektowe i wykonawcze miały być prowadzone w taki sposób, by jak najmniej ingerować w tereny zielone. Wokół budynku nadal rośnie wiele dorodnych drzew i krzewów. W miejsce tych, które kolidowały z inwestycją, posadzono gatunki pierwotne, tj. dęby czy graby. Dodatkowo na elewacji od strony parku Jordana zawieszono kilkanaście budek dla jerzyków, których obecność w okolicy zauważono jeszcze przed rozpoczęciem robót.

W budynku znajdują się cztery duże aule, ponad 60 sal wykładowych i seminaryjnych, strefa studencka, pokoje dla pracowników, scalona z 11 jednostek wydziałowa biblioteka. Ogromna część księgozbioru będzie udostępniona na zasadzie tzw. wolnego dostępu - dany tytuł będzie można wziąć z półki i usiąść z nim w czytelni.

„Możliwość przenosin do jednego budynku przez niemal wszystkie jednostki wydziału stanowi z jednej strony znaczące ułatwienie w codziennej pracy dydaktycznej i badawczej dla kilkuset pracowników i kilku tysięcy studentów, ale przede wszystkim jest ogromną szansą na integrację środowiska akademickiego. Organizacja wspólnych wydarzeń o charakterze naukowym i pozanaukowym, bliższa współpraca polskich i zagranicznych studentów, bezproblemowy dostęp do zasobów bibliotecznych i czytelni, a także możliwość mniej oficjalnych spotkań w strefach relaksu to tylko niektóre korzyści wynikające z nowej siedziby. Wierzę, że w najbliższych latach Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych będzie mógł skutecznie realizować swoje plany strategiczne, wzmacniając swoją tożsamość jako miejsca, w którym uczymy i badamy, jak rozumieć świat” – powiedział dziekan WSMiP UJ prof. Paweł Laidler.

Przebudowa nowej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ rozpoczęła się pod koniec 2017 r. Generalnym wykonawcą prac był Hochtief Polska. Wartość kontraktu wynosiła ponad 84 mln złotych. Remont sfinansowano z pieniędzy budżetowych, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wkładu własnego uczelni. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024