Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
14.09.2020 aktualizacja 14.09.2020

Kielce/ Niemieccy studenci najlepsi w European Rover Challenge 2020

VI edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich w Kielcach. PAP/Piotr Polak 11.09.2020 VI edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich w Kielcach. PAP/Piotr Polak 11.09.2020

Drużyna niemieckich studentów wygrała szóstą edycję międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich (European Rover Challenge 2020), które w niedzielę zakończyły się w Kielcach.

W tegorocznej edycji zawodów łazików marsjańskich rywalizowało 26 studenckich drużyn z 14 krajów świata. Z powodu pandemii koronawirusa zespoły startujące w ERC 2020 rywalizowały zdalnie, sterując pojazdami z domu, a polecenia robotom wydając za pośrednictwem internetu.

"Były takie zespoły, np. z Niemiec czy Hiszpanii, które chciały przyjechać do Kielc, ale pozostali mogli mieć z tym problemy. Dlatego musieliśmy podjąć decyzję o ujednoliceniu warunków zawodów dla wszystkich" – powiedział PAP prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński, który dodał, że w takiej formule nikt nie robił jeszcze tego typu zawodów.

"Podobną instalację, czyli zdalne sterowanie, robot jest gdzieś w warunkach bardzo oddalonych, robi jedynie amerykańska DARPA (amerykańska agencja rządowa – PAP). Ona prowadzi konkurs poszukiwania najnowszych technologii dla amerykańskiego wojska. My tym poziomem weszliśmy już na tę półkę konkursów, które robi DARPA. Dlatego organizacja tegorocznych zawodów była dla nas olbrzymim wyzwaniem" – nie ukrywał Wilczyński.

Szóstą edycję zawodów wygrał niemiecki zespół ERIK e.V., na drugim miejscy uplasowała się czeska drużyna RoverOva, a trzecia lokata przypadła ekipom z Kolumbii (Robocol) i Indii (DJS Antariksh).

"Są wśród nich drużyny, które na to sobie naprawdę zasłużyły, ponieważ wielokrotnie do nas przyjeżdżały, często od pierwszej edycji. Pięły się powoli, powoli, do góry, aż weszły na ten szczyt. Przykładem jest ekipa z Kolumbii. Polskich drużyn tym razem nie ma wśród czołowych zespołów, ale nie oznacza to, że nie są dobre. Tym razem wygrał ktoś inny" – podkreślił pomysłodawca i organizator European Rover Challenge.

Najlepszym polskim zespołem była drużyna AGH Space Systems z Krakowa, która otrzymała wyróżnienie za najlepszą prezentację.

ERC są prestiżowymi zawodami robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Stanowią europejską wersję, odbywającej się w Stanach Zjednoczonych imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024