26.10.2020
PL EN
17.09.2020 aktualizacja 17.09.2020

Białystok/ Uniwersytet Medyczny będzie tworzył Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

10 mln zł z Agencji Badań Medycznych dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - podała w środę uczelnia. W Polsce ma powstać dziesięć takich centrów, które mają przyciągać podmioty zainteresowane prowadzeniem badań klinicznych.

Na stworzenie tych centrów Agencja Badań Medycznych rozdysponowała w konkursie 100 mln zł.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel poinformował w komunikacie, że ośrodek w Białymstoku miałby pełnić rolę centrum, w którym byłyby prowadzone różne badania kliniczne na wszesnym ich etapie. Partnerami w projekcie będą oba szpitale kliniczne prowadzone przez uczelnię: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

"Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) należy do najbardziej dynamicznych uczelni medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, od lat prowadzi innowacyjną politykę naukową i posiada duże doświadczenie w realizacji projektów B+R. W latach 2010-2019 jednostki UMB zrealizowały 392 badania kliniczne z czego 386 stanowiły badania komercyjne, a 6 badania niekomercyjne" - podano w komunikacie.

Uczelnia dodała, że sponsoruje również dwa badania niekomercyjne związane z kardiologią i onkologią. "W wyniku tych działań, w 2020 roku Uniwersytet został jednym z pięciu członków POLCRIN (Polish Clinical Research Infrastructure Network). Utworzenie Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych na UMB będzie kolejnym etapem rozwoju badań medycznych w województwie podlaskim, który pozwoli na zagospodarowanie luki w systemie badań klinicznych i realizację ambitnych, innowacyjnych projektów naukowych" - napisała uczelnia.

Pieniądze na projekt będą wydane na modernizację pomieszczeń pod centrum wsparcia badań, zakup potrzebnego oprogramowania, zatrudnienie personelu.

Centrum badań ma w kompleksowy sposób zarządzać zleconymi badaniami, wszystko ma się odbywać według określonych standardów. Ośrodek ma pozyskiwać zlecenia na badania kliniczne, przygotowywać je, wyceniać, rejestrować, realizować, koordynować, rozliczać.

"Celem długofalowym jest zwiększenie zaangażowania uniwersytetu i szpitali uniwersyteckich w inicjowanie i realizację badań klinicznych o najwyższej wartości dla pacjenta. Powołanie wyspecjalizowanego ośrodka pozwoli na standaryzację i usprawnienie procedur, a przez to podniesienie jakości prowadzonych badań klinicznych" - napisano w komunikacie. Placówka ma także współpracować z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, by zachęcać do udziału w badaniach pacjentów nad nowymi terapiami i najnowszymi metodami leczenia.

UMB podkreśla, że w Polsce badania kliniczne prowadzone są głównie w szpitalach lub na oddziałach klinicznych, ponadto w większości dotyczą one bardziej zaawansowanych stadiów badań, a badania w fazie wstępnej są rzadkie.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020