26.10.2020
PL EN
17.09.2020 aktualizacja 17.09.2020

Ministrowie nauki Polski i Litwy rozmawiali o szerszej współpracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O zacieśnianiu współpracy naukowej pomiędzy Polską a Litwą rozmawiał w czwartek szef resortu nauki Wojciech Murdzek z ministrem oświaty, nauki i sportu Litwy Algirdasem Monkevičiusem - poinformowało MNiSW. Murdzek był członkiem rządowej delegacji na Litwie.

W czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek wziął udział w delegacji rządowej ministrów na Litwie, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wizyta była poświęcona m.in. polsko-litewskim konsultacjom międzyrządowym i koordynacji działań Polski i Litwy w sprawie Białorusi.

Murdzek wraz z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawiał m.in. z ministrem oświaty, nauki i sportu Litwy Algirdasem Monkevičiusem na temat zacieśniania współpracy naukowej pomiędzy oboma krajami.

"Uważam, że nauka jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów współpracy, który może przynieść wymierne efekty w naszych społeczeństwach i poprawić jakość życia. Badania mogą nadać nową dynamikę, przyczyniając się do wzmocnienia relacji między naszymi narodami w dłuższej perspektywie" - powiedział Wojciech Murdzek cytowany na stronie resortu nauki. Wskazał, że przykładem takiej współpracy jest konkurs na wspólne polsko-litewskie projekty badawcze DAINA.

"Liczę na przeniesienie zainteresowania na współpracę w programach wielostronnych, np. programach Unii Europejskiej oraz zwiększenie wymiaru mobilności akademickiej w przyszłości" – dodał minister Murdzek.

Jak czytamy na stronie MNiSW, ministrowie omówili też tematy dotyczące badań, nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji. Rozmowy dotyczyły m.in. rozwijania współpracy Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze stroną litewską. Poruszono kwestie możliwości nauki języka litewskiego na polskich uczelniach oraz współpracy w zakresie otwartego dostępu do wyników badań naukowych i międzynarodowej sieci cyfrowych platform publikacyjnych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020