28.10.2020
PL EN
25.09.2020 aktualizacja 25.09.2020

Australijskie drzewa jadowite jak pająki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kłujące drzewa znane wśród Australijczyków jako gympie-gympie wytwarzają podobną toksynę co pająki i skorpiony – informuje pismo “Science Advances”.

Łacińska nazwa groźnego drzewa to Dendrocnide excelsa. Występują głównie w lasach deszczowych północno-wschodniego stanu Queensland. Dorasta 40 metrów wysokości, a jego szerokie, owalne lub sercowate liście pokryte są kłującymi włoskami przypominającymi budową i działaniem igły do zastrzyków.

Ten, kto dotknie liścia Dendrocnide excelsa odczuwa intensywne pieczenie, które po kilku godzinach zmienia się w ból porównywany do przytrzaśnięcia drzwiami samochodu. Ból taki może się utrzymywać kilka dni, a nawet tygodni. Pierwsza pomoc polega na pozbyciu się wbitych w ciało włosków, czego najłatwiej dokonać za pomocą plastrów do depilacji. Badający gympie-gympie specjaliści zabezpieczają ręce grubymi rękawicami dla spawaczy. Choć nie było to łatwe, rdzenni Australijczycy używali włókien z tej rośliny do produkcji sieci i lin. Wiele australijskich zwierząt nic sobie nie robi z włosków i zjada zarówno liście, jak i owoce.

Zespół prof. Iriny Vetter z University of Queensland odkrył, że neurotoksyny wytwarzane przez kłujące drzewa (nazwane przez nich „gympietides”) są bardzo podobne do toksyn pająków i skorpionów. Ich struktura molekularna przypomina węzeł, co pozwala na splątanie się i wielokrotne atakowanie receptorów bólu u ofiary. Badacze mają nadzieję, że poznanie mechanizmu związanego z bólem ułatwi jego zwalczanie.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020