28.10.2020
PL EN
22.09.2020 aktualizacja 22.09.2020

Czas i jego wymiar na festiwalu naukowym Copernicus

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z zagadką czasu zmierzą się naukowcy, artyści i sportowcy podczas jesiennej edycji Copernicus Festival. Transmisje z wykładów, audycje, debaty i interaktywne warsztaty odbędą się online między 6 a 11 października. Zdalnie będzie można wziąć udział w prowadzonych na żywo dyskusjach dotyczących m.in. sposobów na efektywne zarządzanie czasem i wyrwanie się spod jego "tyranii".

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym siódmej edycji Copernicus Festiwal - festiwalu naukowego organizowanego przez Copernicus Center, Fundację Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński. Popularnonaukowe spotkania, dotąd odbywające się w Krakowie, tym razem będzie można obserwować na kanale YouTube, na Facebooku oraz na podcastach Spotify.

Przedstawiciele świata nauki i kultury, także fizycznej, pokażą zjawisko czasu z różnych perspektyw. Antropolog Bogusław Pawłowski opowie o tym, jak presja czasu ukierunkowała ewolucję ludzkiego mózgu. Fizyk Leszek Sokołowski wyjaśni, dlaczego czas jest względny. Duet Crazy Nauka, czyli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, obalą mity krążące wokół dalekich podróży kosmicznych. Norman Davies zastanowi się nad tym, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń. Poetka Ewa Lipska postara się wyjaśnić, czym jest zbieg okoliczności. Multimedalistka olimpijska Justyna Kowalczyk opowie o walce o każdą setną sekundę. Arcymistrz Mateusz Bartel zdradzi sekret patrzenia w przyszłość, czyli przewidywania ruchów przeciwnika - a także zagra w szachy błyskawiczne ze słuchaczami.

Widzowie i słuchacze, wspólnie z ekspertami festiwalu, będą się mogli dowiedzieć, czy czas w różnych miejscach kosmosu upływa w różnym tempie i czy ludzie kiedykolwiek będą mogli cofnąć się w czasie. Eksperci wyjaśnią, jak poczucie czasu wpływa na pamięć i percepcję. Spróbują wyjaśnić, dlaczego człowiek odczuwa upływ czasu - czy jest on fundamentalnym zjawiskiem fizycznym, czy raczej złudzeniem, którego ulegają ludzkie umysły, jak czas pomaga ludziom organizować plany i wspomnienia oraz co jest największym wyzwaniem "naszych czasów".

Wśród prelegentów festiwalu znajdzie się prof. Irving Weissman - patolog i biolog rozwojowy z Uniwersytetu Stanforda. Jego badania przyczyniły się do zrozumienia, w jaki sposób pojedyncza hematopoetyczna komórka macierzysta może dać początek wyspecjalizowanym komórkom krwi.

W gronie głównych gości jest również Joseph LeDoux - neurolog i profesor Uniwersytetu Nowojorskiego. Badacz ten poszukuje biologicznych podstaw zrozumienia ludzkich emocji. Jest twórcą najbardziej wyczerpującego opracowania podsumowującego wyniki pracy mózgu w odpowiedzi na emocje, zwłaszcza strach. Jest także głównym wokalistą i autorem piosenek w zespole The Amygdaloids.

Perspektywę artysty przedstawi Jelena Czyżowa - rosyjska powieściopisarka i eseistka, absolwentka Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego i dyrektorka petersburskiego oddziału PEN Clubu. Jej powieść "Czas kobiet" zdobyła nagrodę Rosyjskiego Bookera.

Pasma programowe Copernicus Festival obejmą tzw. Śniadania Mistrzów. W tym roku wywiady dostępne będą w formie audycji na antenie RMF Classic i podcastów na Spotify "Granice Nauki". W gronie zaproszonych są Ewa Lipska, Justyna Kowalczyk, Szymon Malinowski i January Weiner.

Dla licealistów przeznaczone będzie pasmo "Lekcje czytania" – spotkania z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych poświęconych problematyce czasu odbędą się za pośrednictwem transmisji live dostępnych na facebooku Copernicus Festival i Tygodnika Powszechnego. Dzieci będą mogły skorzystać z nagrań na You Tube prezentowanych w paśmie "Nauka czytania". Będzie ono poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach. Mowa będzie m.in. o logice („Alicja w Krainie Czarów”), podróżach w czasie („Dzienniki gwiazdowe”) i historii naturalnej (“Świat Zaginiony” - Ile czasu dzieli ludzi i dinozaury?).

Pasmo "Perceptio" obejmie nagrania poświęcone artystycznym, popkulturowym i literackim ujęciom czasu. O przyszłości podróży w czasie opowiedzą Agata Kołodziejczyk i Matt Harasymczuk, o nocnych markach i rannych ptaszkach - badaczka snu Magdalena Komsta, a o czasie w muzyce - Karol Bergerem. Inventio to pasmo prezentujące najnowsze technologie i wynalazki. O kosmosie i jego eksploracji eksperci będą rozmawiać na tle interaktywnej wystawy “Futuronauci” prezentowanej w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie autorski cykl “Rozmowy o Czasie” autorstwa prof. Dominiki Dudek, która gościć będzie Stefana Chwina, Czesława Langa i Normana Daviesa.

Szczegółowy plan wydarzeń i ścieżki dostępu do transmisji i warsztatów znajdują się na TEJ stronie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020