28.10.2020
PL EN
25.09.2020 aktualizacja 25.09.2020

Bezpieczne promienie UV zabijają SARS-Cov2

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ultrafioletowe światło, które nie przenika przez martwą warstwę otaczającą oko czy skórę, skutecznie niszczy wirusa powodującego COVID-19. To pozwala sądzić, że za pomocą ultrafioletu można chronić szpitale, przychodnie i różnego rodzaju miejsca użyteczności publicznej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroszimie, jak twierdzą, po raz pierwszy sprawdzili, czy światło UVC o długości 222 nm może niszczyć SARS-Cov2.

Już wcześniej testowano tego typu promieniowanie jako środek do zwalczania innych, sezonowych koronawirusów. W eksperymencie opisanym teraz na łamach „American Journal of Infection Control” naukowcy naświetlali wirusa naniesionego na niewielką płytkę. Aż 99,7 proc. wirionów uległo zniszczeniu w ciągu zaledwie 30 sekund.

Co ważne, zastosowane światło nie przenika przez zewnętrzną, martwą warstwę skóry czy oka, więc nie może uszkodzić żywych komórek. Dzięki temu jest bezpieczniejsze, niż światło UV o długości 254 nm, już stosowane do dezynfekcji pustych pomieszczeń.

Eksperyment był prowadzony w laboratorium i wyniki trzeba jeszcze potwierdzić w realnych warunkach. Jednak wskazują one, że przetestowanego promieniowania prawdopodobnie można używać do ochrony ludzi w różnych miejscach, w tym szpitalach i przychodniach.

Więcej informacji na stronie internetowej. (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020