Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
23.09.2020 aktualizacja 23.09.2020

Łódź/ Studenci Uniwersytetu Łódzkiego częściowo wrócą na uczelnię

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie tylko zdalnie, ale także stacjonarnie w nadchodzącym roku akademickim będą prowadzone zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim. Studenci wrócą na zajęcia w małych grupach m.in. na laboratoria, ale także na inne zajęcia za zgodą dziekanów poszczególnych wydziałów.

Powrót studentów do nauki w murach uczelni umożliwia rozporządzenie nowej rektor Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prof. Elżbiety Żądzińskiej. Zgodnie z nim zajęcia na UŁ w roku akademickim prowadzone będą w trybie mieszanym – zdalnie i stacjonarnie.

"Uniwersytet Łódzki pracuje coraz bardziej stacjonarnie. Na uczelnię wróciła już duża część pracowników administracji, żeby pomóc studentom w zbliżającym się roku akademickim. Wprowadzamy w nim szereg regulacji, które pozwolą studentom wrócić na zajęcia w małych grupach" – wyjaśnił rzecznik prasowy UŁ Paweł Śpiechowicz.

Dodał, że już wcześniej Uniwersytet zakładał umożliwienie uczestniczenia m.in. w laboratoriach na wydziałach biologii, chemii, fizyki. Teraz o pozostałych zajęciach dostępnych stacjonarnie będą decydowali dziekani poszczególnych wydziałów.

"Umożliwiamy powrót studentów na uczelnię przy szeregu regulacji. Szczegółowo doprecyzowaliśmy warunki, które będą brali pod uwagę dziekani wydziałów wprowadzając do planów powoli i rozsądnie zajęcia stacjonarne. Zasady są na tyle restrykcyjne, że grupy będą niewielkie i z dużą rotacją. To dziekan ostatecznie zdecyduje, czy warunki na wydziale są na tyle bezpieczne, by studenci mogli uczyć się w salach lekcyjnych i aulach" – przekazał rzecznik.

Studenci o tym, w jakim trybie funkcjonuje ich wydział będą mogli wkrótce dowiedzieć się na stronach internetowych swoich wydziałów lub w dziekanatach.

Reżim sanitarny na UŁ zakłada m.in. zachowanie co najmniej 1,5 m odległości pomiędzy poszczególnymi osobami, obowiązek zasłaniania ust i nosa, dostęp do środków higieny osobistej oraz środków do dezynfekcji rąk.

Uczelnia zamierza stopniowo wracać do normalnego trybu funkcjonowania, ze świadomością, że sytuacja epidemiologiczna w kraju może się zmieniać. Już teraz możliwe jest organizowanie na terenie UŁ konferencji naukowych, prowadzenie działalności sportowej, organizowanie wydarzeń z obszaru kultury i oświaty, a także wynajmu powierzchni UŁ podmiotom zewnętrznym. Wszystko jednak z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Do akademików wkrótce będą mogli wrócić też studenci, ale również pod warunkiem przestrzegania listy zasad. M.in. zamknięte będą pomieszczenia wspólne w domach studenckich, nie będzie można zapraszać do pokojów osób z zewnątrz, ani organizować spotkań lub zgromadzeń.

Zajęcia dydaktyczne w nowym roku akademicki na UŁ rozpoczną się 19 października. 

PAP - Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021