Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.09.2020 aktualizacja 24.09.2020

Opole/Pionierski zabieg kardiologiczny w USK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w kraju i prawdopodobnie na świecie przeprowadzili zabieg angioplastyki lewej tętnicy wieńcowej u 73 letniego pacjenta bez rozcinania tkanek i bez intubacji chorego.

Jak poinformował Mirosław Ochyra, rzecznik Uniwerysteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zespół lekarzy kardiologów i anestezjologów USK: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Maciej Gawor przeprowadził zabieg angioplastyki w sposób nieopisany do tej pory w literaturze medycznej.

"73-letni pacjent, chory po zawale serca, z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej. Ze względu na ogromne ryzyko zabieg mógł być przeprowadzony jedynie ze wsparciem krążenia za pomocą specjalnej pompy (Impella). Z dostępu przez tętnicę podobojczykową najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca, po czym wykonano skuteczną angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej. Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego. Tak złożonego zabiegu, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób, nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie" - poinformował rzecznik USK.

Jak wyjaśnia dr Sacha, przeprowadzony zabieg stanowi kolejny etap rozwijanej w opolskim szpitalu małoinwazyjnej strategii operacyjnej z wykorzystaniem dostępu podobojczykowego. Doświadczenia opolskiego ośrodka będą prezentowane w październiku na najważniejszym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020 (TCT). 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024